Obama představil nový rozpočet, chce zvýšit daně bohatým | E15.cz

Obama představil nový rozpočet, chce zvýšit daně bohatým

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Zvýšením daní pro milionáře a řadou rozpočtových škrtů chce Bílý dům v příštích třech letech výrazně snížit rozpočtový deficit. Ten by podle představ amerického prezidenta Baracka Obamy, který dnes rozpočet předložil Kongresu, měl klesnout z letošních 5,3 procenta HDP na 2,8 procenta v roce 2016. Schválení rozpočtu v předložené podobě je však podle agentury Reuters velmi nepravděpodobné.

Obama označil návrh za zodpovědnou cestu ke snížení rozpočtového deficitu a k vytvoření nových pracovních míst. Vyzval republikány, aby se s ním dohodli na kompromisu. Návrh podle Obamy zvýší rozpočtové příjmy odstraněním některých mezer v daňovém systému, kterých využívají zejména bohatí. Republikáni se však staví proti podobným návrhům.

Rozpočet na fiskální rok 2014 počítá se zvýšením daní pro osoby s příjmem nad milion dolarů ročně (19,7 milionu korun) na nejméně 30 procent. Právě tento nárůst by spolu se škrty a s omezením daňových úlev na maximálně 28 procent pro vysokopříjmové skupiny měl podle Obamovy administrativy přinést snížení rozpočtového deficitu.

Rozpočet však s největší pravděpodobností nebude schválen, protože velká část republikánů odmítá jakékoliv zvyšování daní. Blízcí Obamovi poradci ale přesto věří, že by návrh mohl stát na začátku kompromisní dohody na snižování deficitu. Aby své oponenty přesvědčil, pozval Obama na dnešek 12 republikánů na večeři do Bílého domu.

Podle americké administrativy by návrh rozpočtu vedl k úsporám ve výši 1,8 bilionu v příštích deseti letech. Spolu s minulými škrty, které uspoří dalších 2,5 bilionu, byl celkové úspory dosáhly více než čtyř bilionů, což je částka, kterou jak Bílý dům, tak republikáni považují podle Reuters za přijatelnou. Republikáni dnes nicméně Obamův rozpočet rychle odmítli a označili jeho plány na snížení deficitu za neseriózní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.