Obama vyzval Putina ke stažení vojáků z Ukrajiny, mluvili také o Íránu | E15.cz

Obama vyzval Putina ke stažení vojáků z Ukrajiny, mluvili také o Íránu

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin si ve čtvrtek poprvé od února telefonoval se svým americkým protějškem Barackem Obamou. Podle Bílého domu oba státníci mluvili například o vrcholících jednáních o jaderné dohodě s Íránem či situaci v Sýrii. Obama navíc podle Washingtonu Putina vyzval ke stažení ruských sil z Ukrajiny. Kreml později telefonát potvrdil s tím, že se prezidenti dohodli na uspořádání schůzky šéfů diplomacie.

Právě kvůli situaci na Ukrajině jsou od loňské ruské anexe Krymu vztahy mezi oběma velmocemi napjaté a kontakty prezidentů vzácné. Během čtvrtečního telefonátu, který podle Bílého domu iniciovala ruská strana, se oba lídři shodli na důležitosti úspěšného dokončení jednání o dohodě, která by zabránila Íránu získat jadernou zbraň.

Kreml zdůraznil, že oba muži věnovali v telefonátu „významnou pozornost“ tématu boji proti terorismu a zvláště Islámskému státu. Dohodli se, že se k tomuto tématu sejdou ministři zahraničí John Kerry a Sergej Lavrov.

Rozdíly naopak panují v přístupu k ukrajinské krizi. Obama v této souvislosti ruského vůdce vyzval k dodržování minské dohody o příměří na východě Ukrajiny a ke stažení ruských jednotek a vojenské techniky z ukrajinského území, uvedl Bílý dům.

Podle Kremlu se oba prezidenti dohodli, že o začlenění této dohody do praxe si promluví náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová a Lavrovův náměstek Grigorij Karasin.

Putinova aktivita směrem k Obamovi přišla ve chvíli, kdy ruský vůdce o Ukrajině jedná i s dalšími západními lídry - před několika dny například hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video