Obavy ze Serní Koreje: USA a Japonsko rozšiřují vojenskou spolupráci | E15.cz

Obavy ze Serní Koreje: USA a Japonsko rozšiřují vojenskou spolupráci

Obavy ze Serní Koreje: USA a Japonsko rozšiřují vojenskou spolupráci
Americký ministr zahraničí John Kerry a ministr obrany Chuck Hagel po podpisu dohody se svými japonskými protějšky
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK
nos

Spojené státy a Japonsko podepsaly poprvé po šestnácti letech novou dohodu o spolupráci v oblasti strategické obrany. Řeší tak rostoucí obavy z jaderného programu Severní Koreje, globálního terorismu, kybernetických útoků a dalších novodobých hrozeb.

Lepší vojenskou spolupráci mezi USA a Japonskem má zaručit nová dohoda o spolupráci mezi oběma zeměmi. „Naším cílem je vyvážená a efektivní aliance s Japonskem,“ uvedl v Tokiu americký ministr obrany Chuck Hagel. Na základě nové dohody USA příští rok v Japonsku instalují druhý radarový systém včasného varování a rozmístí průzkumné bezpilotní letouny Global Hawk, které pomohou monitorovat sporné ostrovy ve Východočínském moři. Na základě dohody se sníží i počet amerických vojáků na japonském ostrově Okinawa.

Druhý radar systému americké protiraketové obrany má být umístěn na letecké základně Kjogamisaki v prefektuře Kjóto v západním Japonsku. Washington zdůraznil, že jeho nasazení je především reakcí na hrozbu ze strany KLDR, která v posledních letech provedla řadu jaderných a raketových zkoušek a letos hrozila USA jaderným útokem, a není zaměřen proti Číně.

Naopak bezpilotní letouny, které USA do Japonska také dodají, mají podle agentury AP mimo jiné pomoci při monitorování souostroví, jež Japonci nazývají Senkaku a Čína Ťiao-jü a které je předmětem ostrých sporů mezi Japonskem a Čínou. „Americké letectvo počítá s tím, že od jara 2014 začne s rozmísťováním letounů Global Hawk na japonském území,“ uvádí se ve společném prohlášení vydaném po schůzce.

Společně proti kybernetickým útokům

Další spolupráce USA a Japonska se má týkat také boje s globálním terorismem a kybernetickou zločinností. „Kybernetické útoky jsou stále propracovanější a někdy se jim nemůžeme bránit s použitím současných systémů,“ uvedl o nové spolupráci s USA pro agenturu Reuters Kazunori Kimura, ředitel kybernetického obranného plánování japonského ministerstva obrany.

Ministři Spojených států a Japonska se rovněž řešili podmínkz přesunu 5000 amerických vojáků z japonského ostrova Okinawa na americký ostrov Guam a dalších 4000 na jiná místa v asijsko-pacifickém regionu. Japonsko by mělo na přesun vojáků dát až 3,1 miliardy dolarů, přičemž celkové náklady se odhadují na 8,6 miliardy dolarů.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!