OBRAZEM: Když vraždí příroda. Od ničivého zemětřesení v Nepálu uplynuly přesně dva roky | E15.cz

OBRAZEM: Když vraždí příroda. Od ničivého zemětřesení v Nepálu uplynuly přesně dva roky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přesně dva roky uplynuly od ničivého zemětřesení v Nepálu, Indii, Tibetu a Bangladéši, jehož mohutné otřesy v roce 2015 usmrtily přes tisíc pět set lidí. Šlo o nejhorší zemětřesení v Nepálu za posledních 80 let. Podívejte se do naší galerie dvaceti vybraných fotografií Reuters.

Zemětřesení mělo sílu zhruba 7,9 stupně a epicentrum přibližně 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú. Ohnisko pak bylo v hloubce pouhých dvou kilometrů, což znásobilo jeho ničivou sílu. 

Postižena byla především stará část Káthmándú. Zřítilo se tam mnoho historických chrámů, mimo jiné devítiposchoďová historická věž Dharahara, postavená v 19. století pro vojenské účely.

Věž Dharahara, potažmo celé Káthmándú i okolní údolí se sedmi skupinami hinduistických a buddhistických památek, paláci a zahradami je od roku 1979 zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Staré Káthmándú tvoří především úzké uličky a chatrné domky natěsnané jeden na druhém, kde žijí početné rodiny.

Země se chvěla i v indické metropoli Dillí a v několika dalších severoindických městech, otřesy byly znát i v Pákistánu a v tibetské Lhase, která je vzdálená asi 550 kilometrů od epicentra. "V našem studiu v Dillí drnčela okna a všechno se třáslo. Trvalo to tak minutu, možná déle," řekla agentuře Reuters moderátorka televize NDTV.

Nejhorší zemětřesení zažil Nepál v roce 1934. Tehdy mělo sílo 8,3 stupně a téměř zničilo Káthmándú a města Bhaktapur a Patan. Zahynulo zhruba 8500 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video