Obrazem: klimatem nejohroženější místa na světě | E15.cz

Obrazem: klimatem nejohroženější místa na světě

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Změny klimatu ohrožují rozvojové i vyspělé země bez rozdílu. Tvrdí to zpráva Mezivládního panelu o klimatické změně. Změny počasí mohou přinést jak dlouho trvající sucha, tak naopak prudké bouře způsobující záplavy. Zvedající se hladina oceánu vedle toho může způsobit zaplavení rozsáhlých obydlených území.

Změny teplot vzduchu a chování oceánů už nyní ročně způsobují celosvětové škody za 80 miliard dolarů. Podle mezinárodního týmu klimatologů může počasí přinést pohromu silně osídleným regionům. Zatopit může indickou Bombaj, ohroženo je ale i třeba Miami, Šanghaj, Bangkok či Rangún.

Jako pozitivní příklad státu, který dokáže pohromám čelit, uvádí zpráva chudý asijský stát Bangladéš. Ten ukazuje, že je možné nenaučit s živly žít. Zatímco v roce 1970 tam tropický cyklón usmrtil 300 tisíc lidí, v roce 2007 ještě silnější cyklón zabil jen 4200 lidí. Země se naučila na přírodní katastrofy připravit a čelit jim.

Na místa, která jsou změnami klimatu nejvíc ohrožená, se podívejte:

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.