V Londýně se sešlo 670 tisíc Britů, demonstrovali za referendum o brexitu | E15.cz

V Londýně se sešlo 670 tisíc Britů, demonstrovali za referendum o brexitu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Statisíce Britů se dnes na demonstraci v Londýně hlasitě domáhaly referenda o dohodě o odchodu Británie z Evropské unie, kterou pět měsíců před britských odchodem obě strany ještě vyjednávají. Organizátoři hlásí účast 670 tisíc lidí oproti původně očekávaným 100 tisícům. Podle britských médií byl dnešní protest největší demonstrací v Británii od roku 2003, kdy v Londýně statisíce lidí protestovaly proti válce v Iráku.

Dnešní demonstraci uspořádalo hnutí People's Vote, sdružující vícero proevropských spolků, včetně sdružení zastupujícího 3,7 milionu Evropanů žijících v Británii. Tisíce aktivistů z různých končin království přivezlo do hlavního města 150 autobusů. Akci podpořil mimo jiné londýnský starosta Sadiq Khan, který k manifestantům promluvil na prostranství u parlamentu - stejně jako labouristický poslanec Chuka Ummuna nebo šéf liberálních demokratů Vince Cable.

Khan v rozhovoru pro stanici BBC řekl, že řešením, které je teď na stole, je buď špatná dohoda o brexitu nebo dohoda žádná. "To je na hony vzdálené tomu, co nám před dvěma a půl lety slíbili," řekl londýnský starosta.

Pro mladé Brity, kteří se referenda v roce 2016 nezúčastnili, byl podle něj dnešní protest pochodem za lepší budoucnost. "Nedovedu si představit nic demokratičtějšího, nic více britského, než je důvěra v úsudek britského lidu," řekl Khan.

Demonstrantům zaslala videoposelství skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. "Konzervativní vláda vede jednání (s EU) chaoticky, amatérsky a ostudně. Premiérka (Theresa Mayová) se snaží Británii zastrašit a usmažit na pánvi. Je to skandál a nesmíme to dopustit," prohlásila Sturgeonová.

Masový průvod lidí žádajících druhé referendum ochromil dopravu v centru britské metropole. Některé stanice metra musely být kvůli návalu lidí uzavřeny, v ulicích vyhrávaly kapely, lidé procházeli ulicemi zabaleni do vlajek Evropské unie. Nad hlavami demonstrantů byly stovky transparentů, z nichž některé byly podle Daily Mirror značně agresivní nebo i vulgární.

Jedna demonstrantka nesla nad hlavou nápis "Brexcrement", jiná "Brexshit". Na zaníceného stoupence brexitu Nigela Farage mířil nápis "Rasistické zadky by měly zůstat ve Farageových kalhotách".

"Na takový brexit by byl Hitler pyšný," stálo na dalším transparentu a písmeno "x" bylo ve slově brexit nahrazeno hákovým křížem. Čtyři desítky lidí nesly gigantický transparent "Zastavte toryovský brexit" odkazující na podporu odchodu z EU, kterou vyjadřují poslanci vládních konzervativců. Nápis byl doplněn slovy "Svobodu pohybu pro všechny".

Pochod byl mimo jiné součástí kampaně #WriteThisWrong, během níž mají odpůrci brexitu rozeslat 100 tisíc pohlednic s nápisem "Brexi je hovadina, celý proces jde špatně a půjde ještě hůř". Lidé jsou vyzýváni, aby pohlednice zasílali svým poslancům.

Britové si odhlasovali odchod z EU většinou 52 procent hlasů v referendu v červnu 2016. Britská premiérka Theresa Mayová zopakování plebiscitu odmítá. "Druhé referendum nebude. Lidé hlasovali," prohlásila ve středu a zdůraznila, že je odhodlaná výsledky hlasování uvést do praxe.

Organizátoři dnešní demonstrace tvrdí, že by Britové před dvěma lety hlasovali jinak, kdyby byli pravdivě informováni. "Myslím, že lidé byli uvedeni v omyl v mnoha ohledech," řekl agentuře AFP podnikatel Peter Hancock. "Chceme zůstat v Evropě. Nevidíme žádné výhody z odchodu," dodala jeho žena Julie, upoutaná na invalidní vozík.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video