Odmítání sankcí? Premiéři nechtějí dělat nic a zalíbit se nacionalistům | E15.cz

Odmítání sankcí? Premiéři nechtějí dělat nic a zalíbit se nacionalistům

Červnové setkání premiéru Visegrádské skupiny (Zleva Donald Tusk, Robert Fico, Bohuslav Sobotka a Viktor Orbán)
Červnové setkání premiéru Visegrádské skupiny (Zleva Donald Tusk, Robert Fico, Bohuslav Sobotka a Viktor Orbán)
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odmítaní tvrdších sankcí vůči Rusku a naopak prosazování diplomatických jednání ze strany premiérů Slovenska, Maďarska a Čëska v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině podle slovenského listu Sme ve skutečnosti znamená požadavek těchto politiků nedělat vůbec nic. Populističtí politici Robert Fico, Viktor Orbán či Bohuslav Sobotka nejsou až tak hloupí, aby nevěděli, že vyjednávání nic nevyřeší.

Postoj premiérů k protiruským sankcím list přirovnal k postupu západních mocností vůči nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi v případě Mnichovské dohody z roku 1938, na jejímž základě tehdejší Československo muselo odstoupit Německu část svého území.

„V lepším případě je za tím jen naivní představa, že když obětujeme Ukrajinu, Putin se nasytí a nás už nechá v klidu. Navíc je v tom vypočítavost, že my jako země budeme moci s Putinem obchodovat o to výhodněji, o co lepší na něj uděláme dojem,“ míní deník.

Chtějí se zalíbit nacionalistům

Za postojem premiérů je podle komentátora snaha zalíbit se nacionalistům a extremistům, kterým se ruský prezident Vladimir Putin upřímně líbí a kteří tvoří velkou část voličů všech tří premiérů. „Platí to zejména pro Sobotku, nejslabšího z trojice, těžce lavírujícího proti silnému proputinovskému křídlu vlastní strany,“ soudí list.

Fico a Orbán se žádným proputinovským křídlem ve straně bojovat nemusejí; naopak - stojí v jeho čele a sankce odmítají z vlastního hlubokého přesvědčení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.