Odvolaný šéf německé kontrarozvědky musí odejít do výslužby. Tvrdil, že v SPD jsou radikálové | E15.cz

Odvolaný šéf německé kontrarozvědky musí odejít do výslužby. Tvrdil, že v SPD jsou radikálové

Odvolaný šéf německé kontrarozvědky musí odejít do výslužby. Tvrdil, že v SPD jsou radikálové
Hans-Georg Maassen
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Bývalý šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen skončí s okamžitou platnosti ve všech svých funkcích. Do výslužby jej poslal ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) kvůli Maassenovým výrokům na adresu politiků. Již dříve odvolaný Maassen měl úřad vést, dokud se nenajde jeho nástupce. Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) zatím povede Maassenův zástupce Thomas Haldenwang.

Urychlit Maassenův konec, který musí ještě formálně potvrdit prezident Frank-Walter Steinmeier, se Seehofer rozhodl kvůli dalším kontroverzním výrokům svého podřízeného.

Maassen 18. října ve Varšavě na schůzce s představiteli evropských tajných služeb označil německou politiku vůči cizincům a obecně bezpečnostní politiku za idealistickou, naivní a levicovou. Hovořil také o tom, že v koaliční sociální demokracii (SPD) jsou levicově radikální síly.

Takové formulace jsou podle Seehofera nepřijatelné. „Za těchto okolností není důvěryhodná spolupráce Maassena nejen se mnou, ale i dalšími zúčastněnými, ať už v jakékoliv funkci, možná," prohlásil ministr vnitra, který chtěl původně Maassena zaměstnat na svém úřadu.

Německá vláda našla kompromis pro diesely i přistěhovalce

Maassen se do vážných problémů dostal v září kvůli svému nepodloženému tvrzení o dění v Chemnitzu (Saské Kamenici), kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které šéf kontrarozvědky zpochybnil s tím, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Později se ale ukázalo, že pro toto tvrzení neměl žádné důkazy, a musel tak připustit, že video je autentické.

Předsedové koaličních stran se následně dohodli na jeho konci ve funkci, zároveň ale na tom, že se stane státním tajemníkem na ministerstvu vnitra, čímž by si paradoxně finančně polepšil. Za tento krok se na koalici snesla tvrdá kritika, a proto nakonec své rozhodnutí přehodnotila a rozhodla, že Maassen dostane jiný post. I o ten ale dnes přišel.

Rakousko žádá celoevropský strop pro přijímání uprchlíků, píše německý týdeník
Merkelová kývla ministrovi Seehoferovi. Souhlasila s tranzitními centry na hranici s Rakouskem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!