Okolí sopky Ontake stále vydává oběti, mrtvých je už 51 | E15.cz

Okolí sopky Ontake stále vydává oběti, mrtvých je už 51

Okolí sopky Ontake stále vydává oběti, mrtvých je už 51
Japonské domy v okolí Ontake pokryté sopečným prachem
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
pav

Japonští záchranáři našli blízko vrcholu sopky, která vybuchla minulý víkend, další čtyři mrtvá těla. Počet mrtvých tak stoupl na 51, uvedla agentura AP s odvoláním na informace japonských úřadů.

Více než 900 záchranářů v sobotu obnovilo pátrání na svahu sopky, když předchozí den jejich činnost zastavil déšť. Čtyři těla se nacházela blízko vrcholu sopky Ontake pokrytého popelem. Zatím není známo, zda čtyři nalezené osoby jsou ze seznamu 16 pohřešovaných.

Mnoho turistů odpočívalo nebo obědvalo před týdnem blízko vrcholu sopky, když je překvapil výbuch. Z kráteru létaly balvany a popel a stoupal z něj kouř.

Už nyní je erupce sopky Ontake nejtragičtějším neštěstím svého druhu v japonské poválečné historii.

Japonsko patří k seizmicky nejaktivnějším místům planety, erupce vulkánů tam jsou časté. V roce 1991 při erupci sopky Unzen zemřelo 43 lidí. Ontake, jež leží asi 200 kilometrů západně od Tokia a je vysoká 3067 metrů, se naposledy probudila k životu před sedmi lety, poslední větší erupce se však odehrála v roce 1979.

Japonsko má přes 100 sopek, lidé se většinou stihnou evakuovat
1926 - Výbuch sopky Tokači ve střední části ostrova Hokkaidó zabil 144 lidí.
1929 - Dva lidé zemřeli při výbuchu sopky Komagatake na ostrově Hokkaidó.
1940 - Vytékající láva z jícnu sopky Ojama na ostrově Mijake usmrtila 11 lidí.
1947 - Létající rozžhavené kamení zabilo 11 horolezců, kteří se nacházeli na úbočí vulkánu Asama ve středním Japonsku.
3. června 1991 - Při výbuchu sopky Unzen na jihojaponském ostrově Kjúšú zemřelo 43 lidí (v roce 1792 usmrtila láva a létající kamení z této sopky na 15.000 lidí).
23. června 1993 - Při výbuchu sopky Unzen přišel o život člověk, kterého zastihly unikající jedovaté plyny a lavina kamenů.
27. září 2014 - Při nečekané erupci sopky Ontake na hlavním japonském ostrově Honšú pravděpodobně zemřelo více než 50 lidí.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!