ONLINE: Střelba nad Krymem zasáhla ukrajinské letadlo | E15.cz

ONLINE: Střelba nad Krymem zasáhla ukrajinské letadlo

Graffiti v Aténách popisující situaci na Ukrajině
Graffiti v Aténách popisující situaci na Ukrajině
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Situace na Krymu se zřejmě vyostřuje. Ve správním středisku oblasti, Simferopolu, dnes poprvé od obsazení poloostrova ruskými jednotkami začala skupina proruských ozbojenců pálit na příznivce vlády v Kyjevu. Neznámí střelci zasáhli letadlo ukrajinských pohraničníků a se střelbou se setkala i mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ruský ministr zarhaničí Sergej Lavrov mezitím prohlásil, že hledání východiska z krize je záležitostí pouze Moskvy a Washingtonu.

Americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová naopak žádají vytvoření kontaktní skupiny, která zprostředkuje dialog mezi Kyjevem a Moskvou. O přímý dialog mezi Ruskem a novým ukrajinským vedením usilují západní státy od zahájení ruské invaze na Krym, Moskva ale novou ukrajinskou vládu neuznává.

Cílem USA i Německa je obnovení územní celistvosti Ukrajiny, uvedl Bílý dům ve zprávě o rozhovoru Obamy s Merkelovou. „Oba představitelé vyjádřili vážné znepokojení nad zjevným porušením mezinárodního práva, kterého se Rusko vojenskou intervencí na Ukrajině dopustilo,“ uvádí se ve zprávě.

Washington a Berlín se shodují v názoru, že Rusko musí svá vojska z Krymu stáhnout, musí podpořit uspořádání svobodných a demokratických voleb na Ukrajině a povolit skupině mezinárodních pozorovatelů, aby na Krymu mohla vykonávat svou misi, uvedl Bílý dům.

Monitorovací tým Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se o proniknutí na poloostrov bez úspěchu pokusil už dvakrát, ale v obou případech narazil na silnice zablokované hlídkami neoznačených ozbrojenců. Mezi zhruba padesátkou pozorovatelů jsou i dva Češi. Dnes by se podle informace ukrajinského ministerstva zahraničí měla skupina OBSE znovu na Krym vydat. Pokoušet se o to prý budou do úterý, než jim vyprší mandát.

SLEDUJEME ONLINE:

10:09 Ruská vojska údajně severně od Krymu vytvářejí minová pole

Ruská vojska pronikla do ukrajinské obce Čonhar v těsném sousedství Krymu a vytvářejí tam minová pole. Oznámil to dnes ukrajinský tisk s odvoláním na čonharské zastupitele. Obec leží na jedné ze dvou hlavních přístupových silnic na Krym a administrativně je součástí sousední Chersonské oblasti. Oficiální ukrajinská místa informaci zatím nepotvrdila.

Čtěte více

8:05 Chodorkovskij je v Kyjevě, chce zabránit eskalaci konfliktu

S cílem odvrátit krveprolití a občanskou válku na Ukrajině dnes do Kyjeva přijel někdejší nejbohatší Rus a prominentní politický vězeň Michail Chodorkovskij. S novým ukrajinským vedením se údajně sejít nehodlá, na náměstí Nezávislosti se nicméně hned po příletu setkal s jedním z organizátorů únorových demonstrací, bývalým ukrajinským ministrem vnitra Jurijem Lucenkem.

Chodorkovskij byl za údajné podvody v Rusku odsouzen k jedenáctiletému vězení. Na svobodu se dostal loni v prosinci díky milosti prezidenta Vladimira Putina, za jehož úhlavního protivníka je pokládán. Přestože po omilostnění odjel z Ruska do Švýcarska a oznámil, že se politikou zabývat nehodlá, dramatický vývoj na Ukrajině a její spor s Ruskem neváhá komentovat.

Jádrem ukrajinského konfliktu jsou nekompetentní akce politiků, které ohrožují nejen Ukrajinu, ale i vnitropolitickou situaci v Rusku a pověst Moskvy na mezinárodní scéně, prohlásil Chodorkovskij minulý týden v rozhovoru pro Hlas Ameriky.

„Jsem připraven dostavit se kdykoli na jakékoli místo Ukrajiny, abych pomohl zabránit krveprolití. Přítomnost nezávislých osobností s mezinárodní autoritou může zabránit eskalaci konfliktu,“ uvedl.

Svůj slib dnes Chodorkovskij splnil. V Kyjevě má mít přednášku na místním Polytechnickém institutu, svůj další program ale bývalý ruský magnát drží v tajnosti.

23:01 Zeman a Blair: Volby na Ukrajině musí proběhnout co nejdříve

Na Ukrajině, kde opozice za poměrně dramatických okolností svrhla prorusky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče, je nutné podporovat konání svobodných voleb v co nejkratší době. Shodli se na tom při dnešním setkání na zámku v Lánech prezident Miloš Zeman a bývalý britský premiér Tony Blair.

Předčasné prezidentské volby se mají konat ve druhé polovině května. O datu mimořádných parlamentních voleb nebylo dosud rozhodnuto, spekuluje se o květnovém termínu.

21:33 Krym zakládá vlastní armádu

Proruská Krymská autonomní republika formuje vlastní ozbrojené složky. Asi 50 mužů dnes v Simferopolu složilo slavností přísahu a utvořilo první jednotku „Armády autonomní Krymské republiky“.

Krymský premiér Sergej Aksjonov během slavnostní přísahy prvních členů krymské armádyAutor: ctk/ap
Krymský premiér Sergej Aksjonov během slavnostní přísahy prvních členů krymské armády

19:50 Střelba zasáhla ukrajinský letoun nad Krymem

Střelba zasáhla nad vnitroukrajinskou hranicí s Krymem letadlo ukrajinské pohraniční stráže. Neozbrojený stroj, letící v rámci pozorovatelské mise ve výšce asi jednoho kilometru, se ocitl v plamenech. Tři členové posádky ale vyvázli bez zranění, informovala agentura Reuters s odvoláním na mluvčího pohraničníků. Zasažen byl letoun rakouské značky Diamond. Za útočníky byli označeni blíže neupřesnění „ozbrojenci“.

Diamond DA42. Stejný typ používají i ukrajinští pohraničníciAutor: CC BY 2.0: Kuba Bozanowski - Wikimedia Commons
Diamond DA42. Stejný typ používají i ukrajinští pohraničníci

18:14 Ukrajinský velvyslanec v Moskvě jednal s náměstkem Lavrova

Ukrajinský velvyslanec v Moskvě Volodymyr Jelčenko, dosazený svého času nyní již sesazeným prezidentem Viktorem Janukovyčem, se dnes setkal s náměstkem šéfa ruské diplomacie Grigorijem Karasinem.

Podle agentury Reuters se jejich jednání „o rusko-ukrajinských vztazích neslo v srdečné atmosféře“. Bližší podrobnosti z jejich rozhovoru nejsou známy. Podle všeho šlo o druhý přímý kontakt mezi ruským vedením a ukrajinskou prozápadní vládou, kterou Moskva oficiálně neuznává. Doposud byla komunikace mezi oběma stranami zprostředkována Západem.

18:12 Ruská invaze na Krym postupuje

Ukrajinská pohraniční služba dnes oznámila, že ruská vojska dál blokují trajektovou dopravu přes Kerčský průliv, který poloostrov Krym odděluje od ruské pevniny. Pohraniční post v Kerči obsadilo sto ruských vojáků a padesát vojáků „domobrany“. Místní ukrajinská pohraniční kontrola je nefunkční, v pátek údajně okupační jednotka umožnila vjezd na Krym dvěma kolonám ruských vojenských vozidel bez registračních značek.

Vojenskou techniku, vozy zdravotnické služby a armádní komunikační techniku převážejí podle ukrajinské pohraniční služby na Krym i lodě ruské černomořské flotily. V sevastopolském Kozáckém zálivu bylo ze dvou ruských lodí vyloženo 35 nákladních automobilů Ural a Kamaz a jeden obrněný transportér.

17:54 Oettinger: Rusko dodávky plynu nepřeruší

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger nepředpokládá, že by ruský monopolní vývozce plynu Gazprom přerušil dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy. „Nevěřím že by to bylo v ruském zájmu,“ řekl komisař v rozhovoru, který dnes zveřejnil německý týdeník Wirtschaftswoche. Gazprom v pátek naznačil, že by mohl zastavit vývoz na Ukrajinu, protože Kyjev do určeného termínu nezaplatil za únorové dodávky.

17:13 Rosatom obnoví dodávky jaderného paliva přes Ukrajinu

Ruská společnost Rosatom obnoví dodávky jaderného paliva evropským zákazníkům přes Ukrajinu poté, co Kyjev zrušil zákaz přepravy jaderného paliva přes své území po železnici. Tento zákaz zavedl údajně z bezpečnostních důvodů koncem ledna ještě režim nyní již sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče. Mezi odběrateli ruského paliva jsou i české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany a slovenská elektrárna v Jaslovských Bohunicích.

17:08 Češi žádají o americký plyn

České velvyslanectví ve Washingtonu spolu s ambasádami ostatních visegrádských zemí vyzvalo Spojené státy, aby rozšířily vývoz svého břidlicového plynu do Evropy pro případ, že Rusko zastaví své dodávky plynu přepravované přes neklidnou Ukrajinu. Oznámila to dnes agentura AP. Velvyslanci České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska se s žádostí obrátili v pátek dopisem na šéfa Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Johna Boehnera.

Čtěte více

16:59 Do Simferopolu zamířil velký vojenský konvoj

Do krymského správního střediska Simferopolu zamířil konvoj přibližně 60 vojenských vozidel. Nákladní vozy, ze kterých byly armádní znaky a poznávací značky, vyjely ze západokrymského města Feodosija. Ruské vojenské poznávací značky na jinak neoznačených vozech v uplynulých dnech posloužily jako důkaz, že ozbrojenci pohybující se po Krymu patří k ruské armádě.

Konvoj neoznačených vozidel na ceste do SimferopoluAutor: ctk/ap
Konvoj neoznačených vozidel na ceste do Simferopolu

16:31 Česko evakuaci diplomatických misí nechystá

Česká republika na Krymu diplomatické zastoupení nemá, uzavření konzulátů ve Lvově a Doněcku a honorárního konzulátu v Charkově nechystá, sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Reagovala tak na evakuaci polského konzulátu v Sevastopoli.

15:15 Mise OBSE opět nepronikla na Krym

Při pokusu pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) o vjezd na Krym se podle reportéra agentury AP ozvaly varovné výstřely ozbrojenců blokujících silnici na jih. Padesátičlenná mise OBSE, v níž jsou dva Češi, se dnes o proniknutí na Krym bezúspěšně pokusila už potřetí. Týdenní mandát inspektorům vyprší v úterý.

Čtěte více

14:07 Polsko evakuovalo konzulát na Krymu

Polské ministerstvo zahraničí se kvůli pokračujícím aktivitám ruských vojsk na Krymu rozhodlo evakuovat svůj konzulát na poloostrově. Na Twitteru to oznámil ministr zahraničí Radosław Sikorski. Konzulát sídlí v Sevastopolu, kde v noci ruské jednotky spolu s místními ozbrojenci obsadily ukrajisnkou raketovou základnu.

13:59 V Simferopolu se střílelo

Neznámí ozbrojenci dnes v krymském Simferopolu ostřelovali automobil kyjevských aktivistů, kteří se pokusili proniknout do sídla místní vojenské správy obsazeného ruskými vojáky. Oznámil to list Ukrajinska pravda. Střelbu v Simferopolu potvrzuje videozáznam vystavený na sociální síti YouTube. Jde pravděpodobně o první incident od začátku ruské invaze na Krym, kdy byly palbou ohroženy životy lidí.

Simferopolskou vojenskou správu dnes ráno obsadila stovka lidí se samopaly, kteří se označili za příslušníky „sil sebeobrany“. Jejich velitelé rozestavěli hlídky uvnitř budovy, později do objektu dorazily další tři autobusy s vojáky. Když se k budově vojenské správy odpoledne přiblížil automobil se stoupenci nové vlády v Kyjevě, ozbrojenci na něj zahájili palbu. Vůz z místa incidentu spěšně odjel, zraněn střelbou zřejmě nebyl nikdo.

Střelba v Simferopolu

12:48 Rusko chce zastavit výměnu inspektorů podle pražské odzbrojovací smlouvy

Ruské ministerstvo obrany chce pozastavit výměnu inspektorů zakotvenou v rusko-americké smlouvě o omezení strategických útočných zbraní podepsané v dubnu 2010 v Praze. Inspekce, které jsou hlavním nástrojem pro kontrolu dodržování smlouvy, chce Moskva pozastavit v reakci na protiruské sankce Pentagonu. Americké ministerstvo obrany oznámilo v minulých dnech pozastavení vojenských kontaktů s Moskvou kvůli ruské invazi na Krym.

„Tento krok jsme připraveni učinit v reakci na prohlášení Pentagonu o pozastavení spolupráce mezi ministerstvy obrany USA a Ruska,“ řekl dnes agentuře ITAR-TASS vysoce postavený zdroj z ruského ministerstva. Protože inspekce jsou opatřením důvěry, v podmínkách faktických amerických sankcí nemůže Rusko se Spojenými státy udržovat normální kontakty podporující dodržování dohod, dodal ministerský zdroj. Z jeho slov vyplývá, že Rusko hodlá americké sankce považovat za projev „vyšší moci“, který signatáře pražské smlouvy opravňuje k pozastavení inspekcí.

11:42 Kyjev se Krymu nevzdá

Nové ukrajinské vedení chce krymskou krizi řešit pokojnou cestou, poloostrova se ale nevzdá. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes řekl úřadující ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja. „Krym je a zůstane ukrajinským územím, nikomu Krym nedáme,“ prohlásil.

Kyjev chce podle ministra konflikt na Ukrajině řešit bez dalších obětí. „Vynaložíme všechny síly k tomu, abychom tuhle záležitost vyřešili diplomatickou cestou. Obětí už bylo příliš,“ konstatoval Deščycja.

11:19 Řešení situace na Krymu je věcí Ruska a USA, ne OSN

Rada bezpečnosti OSN se situací na Krymu nezabývá, konzultace neprobíhají a žádná rezoluce se nechystá. Ruským novinářům to dnes v New Yorku řekl stálý ruský představitel Vitalij Čurkin. Řešení konfliktu na Ukrajině je podle jeho slov v rukou nejvyšších představitelů Spojených států a Ruska.

Rada bezpečnosti o Ukrajině jednala minulý týden. Další konzultace se měly uskutečnit dnes, ale byly odloženy na pondělí. Schválení jakéhokoli dokumentu, který by odsuzoval ruskou invazi na Krym, západní diplomaté považují za vyloučené, protože Rusko má jako stálý člen rady právo veta.

11:16 Kyjev pátrá po střelcích z Majdanu

Nové ukrajinské vedení se snaží objasnit pozadí odstřelovačských útoků, jimž v únoru v centru Kyjeva padly za oběť desítky lidí. Ozbrojenci na střechách kyjevských domů tehdy mířili nejen na protivládní demonstranty, ale často i na policisty a nezúčastněné civilisty. V Kyjevě se spekuluje o akci speciálních jednotek ministerstva vnitra, o provokaci pravicových nacionalistů či o krvavé lázni vyvolané Moskvou.

Čtěte více

10:30 Útoky na novináře se množí

Útoky proti novinářům na Krymu sílí. Ve správním středisku Simferopolu podle místních médií skupina neoznačených ozbrojenců napadla tým kameramanů americké agentury AP. Novináři chtěli u jedné z restaurací připevnit kameru, která měla v online režimu přenášet dění na přilehlém náměstí. Američtí žurnalisté byli označeni za špiony a technika jim byla zabavena. Po dvouhodinovém výslechu byli propuštěni na svobodu.

V Sevastopolu byla podle agentury Unian u jednoho z vojenských objektů napadena skupina zpravodajů ruského časopisu Russkaja planěta. Reportéra Pavla Nikulina neznámí ozbrojenci surově zbili, zraněni byli další čtyři novináři. Pětice Rusů je v nemocničním ošetření.

10:25 Proruský dav zaútočil na ukrajinské pohraničníky

Agresivní dav proruských aktivistů podporovaný ruskými vojáky dnes napadl jednotku ukrajinských pohraničníků v obci Ščolkine západně od krymského přístavu Kerč. Oznámila to agentura Unian. Zbili velitele ukrajinské jednotky a zmocnili se zbrojního skladu. Byty ukrajinských důstojníků útočníci vyrabovali a rodiny pod pohrůžkou zastřelení vyhnali na ulici.

Informaci novinářů potvrdilo velení ukrajinských pohraničníků, podle něhož je pohraniční post v obci Ščolkine plně v rukou proruských povstalců. Stanoviště leží asi 70 kilometrů západně od přístavu Kerč, který je z velké části rovněž pod kontrolou ruských vojsk. Podle pátečních informací má nyní Rusko na Krymu 30 tisíc vojáků.

9:08 Tymošenková: Na Krymu hrozí partyzánská válka

K napjaté situaci na Krymu se z Berlína vyslovila bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, kterou na tamní neurologické klinice v příštích dnech čeká operace nemocné páteře. Vůdkyně ukrajinské strany Vlast prohlásila, že pokud Rusko Krym anektuje, „vzniknou tam podmínky pro vedení partyzánské války“.

Julija TymošenkováAutor: ctk
Julija Tymošenková

21:23 Ukrajinská základna v Sevastopoli obsazena

Skupina ozbrojenců, zřejmě příslušníků ruské armády, obsadila ukrajinskou raketovou základnu na Krymu. Podle agentury Reuters během operace v Sevastopolu nepadl jediný výstřel. Podle jednoho ze zdrojů agentury nyní ukrajinská posádka s ozbrojenci vyjednává.

21:01 Merkelová pohrozila Rusku dalšími sankcemi

Německá kancléřka Angela Merkelová zopakovala čtvrteční hrozbu Evropské unie, že pokud Rusko nezahájí během nekolika dní dialog s Ukrajinou, bude to mír pro zemi ekonomické dopady. „Pokud se tak nestane, budeme muset uvažovat o dalších sankcích,“ řekla na sjezdu evropské Lidové strany v irském Dublinu. Kdyby došlo k dalším ruským vojenským akcím, „odpověděli bychom širším svazkem opatření“, dodala.

Jak se vyvíjela situace v pátek? Sledovali jsme online

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video