Orbán odmítá britské omezení sociálních dávek pro cizince | E15.cz

Orbán odmítá britské omezení sociálních dávek pro cizince

Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) při společné tiskové konferenci s britským premiérem Davidem Cameronem
Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) při společné tiskové konferenci s britským premiérem Davidem Cameronem
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarsko odmítá omezení sociálních dávek svým občanům v Británii, které hodlá prosadit britská vláda. Po jednání se svým britským protějškem Davidem Cameronem to oznámil maďarský premiér Viktor Orbán. Další z britských návrhů na reformy EU podle něho Budapešť podporuje. Cameron připustil, že je v otázce dávek ochoten dále jednat, uvedla agentura Reuters.

Britský premiér přijel do Budapešti v rámci série cest po evropských zemí, během nichž se snaží získat podporu pro své plány na změnu některých pravidel v rámci unie před vypsáním referenda o budoucnosti Británie v EU. Konzervativní maďarský premiér patří v mnoha ohledech k Cameronovým přirozeným spojencům.

Podle Orbána má Británie podporu ve třech ze čtyř oblastí, v nichž žádá ústupky od EU. Jde o posilování hospodářské konkurenceschopnosti unijních zemí, větší ochranu zemí mimo eurozónu a britskou výjimku ze stálého posilování společných vazeb unie. Maďarsko má v některých z těchto bodů dokonce tvrdší přístup než Londýn, prohlásil Orbán.

Diskriminace Maďarů

Nejspornější bod, kterým je omezení sociálních dávek pro cizince pracující v Británii, však u maďarského premiéra narazil. Orbán Cameronův plán odmítl jako diskriminaci Maďarů a řekl, že visegrádské země v tomto bodě zaujmou společný postoj.

Cameron mimo jiné usiluje o to, aby lidé, kteří se přistěhovali do Británie z EU, museli na britských ostrovech žít alespoň čtyři roky, než budou mít nárok na sociální dávky. Rovněž některé další členské státy EU, zejména z východní Evropy, odkud každoročně odjíždějí do Británie tisíce lidí, tento krok považují za diskriminační.

Flexibilní Cameron

Britský ministerský předseda připustil, že je v otázce této lhůty otevřen i dalším návrhům. „Věřím, že dosáhneme dohody,“ prohlásil na společné tiskové konferenci.

Podle britských statistik pracuje na ostrovech na 55 tisíc Maďarů, což je výrazně méně než u nejpočetněji zastoupeného národa EU, Poláků, kterých je více než tři čtvrtě milionu. Orbán prohlásil, že na daních odvádějí Londýnu více, než jim britský rozpočet vyplácí na sociálních dávkách.

Cameron je pro setrvání Británie v unii, ale podmiňuje to reformami EU, které již navrhl unijním partnerům. Ohledně britských návrhů se nejspíš dosáhne dohody na únorovém summitu EU a poté začne v Británii kampaň k referendu, které má být vypsáno v příštím roce.

Polská média: Orbán přijel na neformání návštěvu za Kaczyńskim

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video