Orbán: Zrušte sankce, poškozují víc EU než Rusko | E15.cz

Orbán: Zrušte sankce, poškozují víc EU než Rusko

Viktor Orbán
Viktor Orbán
• 
ZDROJ: Dragan Tatic, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie se sama ekonomicky poškozuje sankcemi, které uvalila na Rusko kvůli jeho podílu na ukrajinské krizi, řekl v pátek maďarský premiér Viktor Orbán, a vyzval k jejich přehodnocení. Orbán prý hledá partnery, s nimiž by dokázal změnit současnou sankční politiku Evropské unie. Orbán se tak přidal ke kritice, kterou tento týden vůči sankcím vznesl český prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico.

„Politika sankcí, kterou Západ, to jest my, uplatňuje, a jejímž nevyhnutelným důsledkem je to, co Rusové teď dělají, způsobuje více škody nám než Rusku,“ řekl Orbán v rozhlasovém rozhovoru. „V politice se tomu říká: střelit se do nohy.“

Exportně orientovaná maďarská ekonomika je vysoce závislá na dovozu energie z Ruska. Začátkem letošního roku Budapešť uzavřela smlouvu s ruskou společností Rosatom o rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny za zhruba 10 miliard eur.

Moskva je mimoto největším obchodním partnerem Maďarska hned po Evropské unii, když hodnota vývozu do Ruska loni dosáhla 2,55 miliardy eur.

„Nejenže by měla EU nějak kompenzovat výrobce, ať už polské, slovenské, maďarské nebo řecké, kteří teď musí trpět ztráty, ale měla by znovu zvážit celou politiku sankcí,“ řekl Orbán.

Orbán signalizoval již dříve svůj odpor vůči sankcím proti Rusku kvůli obavám, že poškodí domácí ekonomiku. V pátek pak řekl, že bude hledat způsoby, jak usnadnit jejich přehodnocení.

„Udělám pro to, co bude v mých silách - samozřejmě jsme si všichni vědomi váhy Maďarska, takže naše možnosti jsou zjevné - ale hledám partnery, kteří by pomohli změnit politiku sankcí EU, jež podle mého názoru nebyla dostatečně pečlivě uvážena,“ řekl.

Maďarsko roste, ruské embargo se ho dotkne jen málo

Maďarsko vykázalo ve druhém čtvrtletí největší hospodářský růst z postkomunistických zemí východní Evropy, když jeho ekonomika meziročně posílila o 3,9 procenta, a zaznamenala tak svůj nejsilnější výkon za více než osm let. Maďarský ministr zemědělství tento týden prohlásil, že export zemědělských produktů ze země ruské embargo na dovoz nijak zvláště nezasáhne. Ministerstvo upřesnilo, že zakázané produkty se vztahují na necelých 30 procent zemědělského vývozu do Ruska a pouze na 1 procento celkového zemědělského vývozu.

Orbán se nehledě na to přidal k dalším dvěma vrcholným politikům zemí Visegrádské čtyřky, kteří restrikce kritizovali. Český prezident Zeman označil používání sankcí za nesmyslné a neúčinné a vyzval EU k odškodnění českých exportérů. Podle Fica sankce ohrožují Slovensko a EU by měla s Moskvou jednat o vzájemném zrušení postihů.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.