Afghánští prezidenti dosáhli dohody o dělbě moci | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Osmiměsíční nejistota končí, afghánští prezidenti dosáhli dohody o dělbě moci

Osmiměsíční nejistota končí, afghánští prezidenti dosáhli dohody o dělbě moci
Ašraf Ghaní a Abdulláh Abdulláh na starším snímku
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Afghánský prezident Ašraf Ghaní a jeho rival v prezidentských volbách Abdulláh Abdulláh, který se ponich rovněž označil za vítěze, podepsali dohodu o dělbě moci. Ukončili tak téměř osm měsíců trvající vnitropolitický pat. S odkazem na mluvčího vlády o tom informují zahraniční tiskové agentury.

Volební komise v únoru oznámila, že mandát v prezidentských volbách z loňského září těsně obhájil dosavadní prezident Ghaní, který získal 50,64 procenta hlasů. Jeho dlouhodobý protivník a bývalý premiér Abdulláh ale výsledek s poukazem na podvody neuznal, prohlásil se sám vítězem a začátkem března zorganizoval vlastní paralelní inauguraci ve stejný den, kdy prezidentskou přísahu složil Ghaní.

Nejasnosti okolo prezidentského úřadu komplikovaly afghánský mírový proces. Ghaního mluvčí nyní dodal, že Abdulláh povede radu pro mírové rozhovory a že členové jeho týmu budou součástí vládního kabinetu. Abdulláh letos ohlásil zřízení paralelní vlády, a naboural tak úsilí Ghaního administrativy v době, kdy Spojené státy podepsaly koncem února mírovou dohodu s islamistickým hnutím Tálibán. Ta by měla pomoci ukončit 19 let trvající válečný konflikt v zemi.

Podobná situace jako v září 2019 nastala už při prezidentských volbách v roce 2014, kdy Abdulláh také zpochybnil vítězství Ghaního. Prezidentští kandidáti tehdy nakonec také podepsali dohodu o rozdělení moci. Ghaní se stal prezidentem, zatímco Abdulláh získal nově vytvořenou funkci výkonného premiéra, a stal se tak šéfem vlády.

Afghánistán má dva prezidenty. Pozice vlády před jednáním s Tálibánem se komplikuje
Velký den pro Afghánistán. Tálibán podepsal mírovou dohodu s USA, vojska se ze země stáhnou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!