OSN přijala vůči KLDR další sankce, pro jejich zavedení je i Peking | E15.cz

OSN přijala vůči KLDR další sankce, pro jejich zavedení je i Peking

ČTK

Americký ministr obrany James Mattis dnes oznámil, že Spojené státy přijmou další kroky, které je mají chránit před hrozbou ze strany Severní Koreje. Podle něho KLDR zrychlila tempo ve výrobě jaderných zbraní. Mattis se tak vyjádřil po páteční rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která rozšířila mezinárodní sankce proti Pchjongjangu kvůli jeho pokračujícím raketovým zkouškám.

Podle Mattise je KLDR hrozbou pro všechny. "Je proto nezbytně nutné, aby všichni přispěli svým dílem k podpoře našeho společného cíle k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova," citovala ministra agentura AFP. Mattis dodal, že je povzbuzen úsilím Číny o dosažení tohoto cíle. Jde o první rezoluci, kterou vypracovaly společně Spojené státy a Čína, která platí za spojence KLDR.

USA úspěšně otestovaly protiraketový obranný systém

Ministr, který se zúčastnil bezpečnostní konference v Singapuru, zároveň ale kritizoval Peking za jeho regionální územní nároky a obvinil jej z toho, že svými sousedy opovrhuje. Dodal, že USA jsou proti "militarizaci umělých ostrovů" v Jihočínském moři a "posilování nadměrných nároků", které neschvaluje mezinárodní právo.

Mattis řekl, že prioritou USA v oblasti je udržování budování vztahů se spojenci, které ale vyzval k tomu, aby sami dostatečně přispívali na svou bezpečnost. Washington kritizuje podobně jako většinu zemí NATO i například Japonsko, že má nižší výdaje na obranu, než je pro zemi takového významu obvyklé.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!