Osobností roku časopisu Time je kancléřka Merkelová | E15.cz

Osobností roku časopisu Time je kancléřka Merkelová

Osobností roku časopisu Time je kancléřka Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Osobností letošního roku amerického časopisu Time byla vyhlášena německá kancléřka Angela Merkelová. Redakce ocenila její roli morální vůdkyně či vstřícný přístup k uprchlíkům. Titul obvykle Time uděluje člověku, který v končícím roce nejvíce ovládl zpravodajství a veřejný život.

Jednašedesátiletá politička podle magazínu „po své zemi chtěla více, než by si většina politiků troufla“ a „byla vytrvalou morální vůdkyní“. Merkelová byla letos výraznou postavou při snaze o řešení ukrajinského konfliktu, řecké dluhové krize a především přílivu uprchlíků do Evropy. Za vstřícný přístup vůči migrantům byla kritizována politiky řady evropských zemí a ztratila část popularity německých voličů.

„Tato žena vychovaná za železnou oponou svým pohledem na uprchlíky, které vnímá spíše jako oběti hodné záchrany než vetřelce k vyhnání, vsadila na svobodu,“ uvedla Gibbsová ve zdůvodňujícím textu.

Pozice Merkelové je podle ní o to složitější, že německý konzervativní list Die Welt zveřejnil zprávu tajných služeb varující před importem islámského extremismu na německé území. Dosud posledním krokem, kterým přispěla k přesvědčení redakce o vhodnosti svého výběru, bylo rozhodnutí o vyslání německých vojáků do boje proti takzvanému Islámskému státu (IS).

Merkelová na titulce časopisu TimeMerkelová na titulce časopisu TimeAutor: Time

Merkelová je čtvrtou ženou, která ocenění udělované od roku 1927 samostatně získala. Před ní se to povedlo americké „osudové ženě“ Wallis Simpsonové, kvůli sňatku s níž v roce 1936 abdikoval britský král Eduard VIII., dále britské královně Alžbětě II. a filipínské demokratické aktivistce zvolené prezidentkou Corazon Aquinové.

Mezi dalšími lidmi, kteří jsou v letošním užším výběru vlivných osobností, jsou vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí, republikánský prezidentský kandidát Donald Trump, íránský prezident Hasan Rúhání, jeho ruský protějšek Vladimir Putin či aktivisté bojující za práva černochů ve Spojených státech pod heslem „Black Lives Mather“.

Od veřejnosti na internetu však Merkelová tolik důvěry nedostala. V anketě zpravodajského webu televize NBC dalo v době dnešního zveřejnění výsledků ze všech finalistů jednoznačně nejvíce lidí svůj hlas jako osobnosti roku Bagdádímu, za ním pak skončili Trump a Putin. Merkelová dostala sotva jedno procento hlasů. Loni udělil Time prestižní titul kolektivně lékařům, zdravotníkům a dalším lidem bojujícím proti ebole. O rok dříve se jeho nositelem stal papež František.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!