Pákistán a Afghánistán se navzájem obviňují z přestřelky na hranicích | E15.cz

Pákistán a Afghánistán se navzájem obviňují z přestřelky na hranicích

ilustrační foto, afghánští vojáci
ilustrační foto, afghánští vojáci
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ozbrojené jednotky Pákistánu a Afghánistánu po sobě dnes ráno začaly střílet. Podle Kábulu přišel o život jeden afghánský pohraničník, Pákistánci hlásí dva zraněné. Jako důvod incidentu uvádí ministerstvo vnitra Afghánistánu pokus Pákistánu vybudovat v hraničním pásmu nelegální stavbu.

“Afghánská ostraha hranic zasáhla a došlo k oboustranné střelbě,” upřesňuje zpráva úřadu. Pákistánská armáda naopak uvádí, že vše odstartovala palba Afghánců: “Z afghánské strany byla na naši bránu odpálena raketa RPG-7 a zahájena střelba z menších zbraní a naše jednotky ji opětovaly.”

Prezident Afgánistánu Ašraf Ghaní se přitom už nějakou dobu pokouší vztahy se svým východním sousedem urovnat. Prohlásil, že pokud obě země nebudou spolupracovat, nikdy se nevypořádají s radikály z Tálibánu, kteří podnikají výpady do obou zemí.

Třenice o území

Podle zpráv očitých svědků byl hraniční přechod uzavřen, jiný zdroj uvedl, že obě strany jsou ve stavu zvýšené pohotovosti a podél celé hranice umístily vojáky.

Problematická situace v pohraničních oblastech se týká také Indie a Číny, mezi nimiž už léta trvá spor o území, na něž si kladou nárok obě země. Vznikla tak rozsáhlá pásma nikoho, v jejichž blízkosti je trvale nasazeno velké množství vojáků i techniky. Podobné teritoriální spory jsou mezi Čínou, Jižní Koreou a Japonskem v Jihočínském moři nebo pásmo mezi Indií a Pákistánem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video