Papež František si přeje církev chudou a pro chudé | E15.cz

Papež František si přeje církev chudou a pro chudé

Papež František
Papež František
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Nový papež František chce chudou církev a církev pro chudé. Hlava katolické církve to uvedla při dnešním setkání s novináři ve Vatikánu. Nový papež současně potvrdil, že si jméno zvolil na počest Františka z Assisi, který se vzdal pozemských statků.

„František z Assisi byl člověkem chudoby, člověkem míru, člověkem, který miluje a ochraňuje stvoření. V tuto chvíli nemáme nejlepší vztahy s těmito pojmy,“ poznamenal papež. „Přál bych si, aby i celá církev byla církví chudých, církví pro chudé,“ zdůraznil.

František při setkání s novináři prozradil stav své mysli během volby, kdy po jeho boku seděl jeho přítel, brazilský kardinál Cláudio Hummes:

„Když to začalo být nebezpečné, tak mě uklidňoval. Když hlasy narostly do dvou třetin a začal se ozývat potlesk, protože papež byl zvolen, objal mě, políbil a řekl 'Nezapomeň na chudé'. Ta slova mě oslovila,“ uvedl a dodal, že okamžitě pomyslel na Františka z Assisi, který vstoupil do jeho srdce i jako „člověk míru“.

Novináři, zaměřte se na pravdu, dobro a krásu

František také upozornil, že v centru katolické církve není papež, ale Kristus, a vybídl žurnalisty, aby svou práci zaměřili na „pravdu, dobro a krásu“.

Nezapomenutelná vzpomínka na setkání s papežem zůstane jistě italskému rozhlasovému komentátoru, nevidomému Alessandru Forlanimu. Napřed k němu přistoupili členové ochranky a řekli mu, že ho papež chce pozdravit. Byl prý velice pohnutý a nedokázal před Františkem ze sebe vypravit slovo, nakonec ale požádal o požehnání pro svou manželku a dceru.

František ale nezůstal jen u nich, sklonil se prý k Forlaniho slepeckému psovi a požehnal i osmileté fence Asii. Z té se rázem stala „celebrita“, kterou oblehli přítomní fotografové.

Již první kroky nového papeže naznačily, že bude neokázalou a skromnou hlavou více než 1,2 miliardy katolíků. Již ve středu večer po svém zvolení nevyužil nabízené limuzíny a odjel spolu s ostatními kardinály autobusem do vatikánského penzionu, kde následující den chtěl zaplatit účet za stravu.

Návrhy na jméno - Hadrián i Klement

František také prozradil, že po jeho zvolení zazněly i návrhy, aby si zvolil jméno Hadrián VI. - po vzoru velkého církevního reformátora a v zjevném odkazu na potřebu změn v církvi - anebo i Klement XV., což zřejmě byla žertovná narážka na okolnost, že Klement XIV. svého času rozpustil jezuitský řád, kterého byl první papež z Latinské Ameriky členem.

Vatikán dnes také oznámil, že František příští sobotu navštíví svého předchůdce Benedikta XVI., který jako první papež po zhruba 600 letech rezignoval, a také se příští týden setká s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou, kterou v minulosti kritizoval za liberální reformy jako uzákonění sňatků homosexuálů či poskytování antikoncepce ženám zdarma.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.