Papež ve svém projevu prosil o „ovoce míru pro celý svět“

Papež v papamobilu před velikonočním požehnáním Městu i světu.

Papež v papamobilu před velikonočním požehnáním Městu i světu. Zdroj: Reuters

Konec "probíhajícího vyvražďování" v Sýrii či "ovoce moudrosti" pro osoby odpovědné za řešení diplomatické krize kolem KLDR. I tato přání dnes ve Vatikánu vyslovil papež František ve velikonočním mírovém poselství před tradičním požehnáním Městu a světu. V projevu zmínil také konflikty v Jemenu, Jižním Súdánu či na Ukrajině.

Z centrálního balkonu Svatopetrské baziliky prosila hlava katolické církve Boha o "ovoce míru pro celý svět, počínaje milovanou a sužovanou Sýrií, jejíž populace je vyčerpána válkou, která nemá konce". Papež vyzval všechny odpovědné politiky a vojáky, aby pracovali na okamžitém ukončení bojů, a umožnili tak návrat milionů uprchlíků.

Poté přešel k Izraeli a žádal usmíření "ve Svaté zemi, stižené opět v těchto dnech otevřenými konflikty, jichž nejsou ušetřeny ani bezbranné osoby". V pátek při střetech izraelských vojáků a demonstrantů v palestinském Pásmu Gazy přišlo o život nejméně 15 lidí, čímž se tento den podle agentury AFP stal nejhorším momentem izraelsko-palestinského konfliktu od roku 2014.

František také podpořil dialog na Korejském poloostrově, který podle něj napomáhá rozvoji harmonie, a doufá že odpovědné osoby bude provázet moudrost a rozvaha. Nemělo by se podle něj zapomínat ani na konflikt v Jižním Súdánu nebo problémy ve Venezuele, kde oběti útlaku "žijí v jistém druhu cizí země uvnitř vlastního státu".

Zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které si dnes podle tradice křesťané připomínají, označil František za zdroj naděje pro lidstvo. "Naše víra se rodí ráno na Velikonoce: Ježíš žije! Tato zkušenost je jádrem křesťanského poselství," napsal ráno milionům svých sledujících na sociální síti twitter.

Sťastné Velikonoce popřál věřícím na Svatopetrském náměstí František už pošesté. Posluchače přitom vyzval, aby pomohli učinit přítrž "tolika nespravedlnostem" dnešního světa. Kromě již zmíněných ohnisek napětí hovořil také o Ukrajině, Jemenu a Kongu, ale také o širších problémech, jakými jsou hlad, nezaměstnanost, vylučování migrantů a uprchlíků v "současné kultuře plýtvání", obchod s drogami, bílým masem a moderní formy otroctví.

Z ne zcela zaplněného náměstí a navazující Ulice smíření přihlížely projevu desítky tisíc lidí. Ti museli na cestě do Vatikánu projít filtrem přísných bezpečnostních opatření podobným těm na letištích, přičemž první kontroly se prováděly stovky metrů od prostranství před bazilikou. Ještě větší byl pak okruh, do kterého měli motoristé v Římě zakázán vjezd.

Na 10.000 lidí podle agentury Reuters přišlo na sobotní vigilii ve Svatopetrské bazilice, na které papež jako obvykle vítal nové členy katolické církve. Mezi osmi pokřtěnými osobami byl také 31letý uprchlík z Nigérie John Ogah, kterého italský tisk označoval za "migranta-hrdinu" poté, co v září překazil Italovi ozbrojené přepadení římského supermarketu.

Ogah zločince zastavil, když unikal z místa činu s ukradenými 400 eury (přes 10.000 korun), avšak protože v Itálii neměl povolení k pobytu, po příjezdu policie raději zmizel. Úřady jej ale na základě záběrů z bezpečnostních kamer našly a odměnily jej pomocí při vyřizování dokladů. Policejní kapitán Nunzio Carbone, který pracuje ve čtvrti, kde uprchlík dříve žebral, byl v sobotu večer při křtu jako Ogahův kmotr.