Papežova první modlitba: pozdrav poutníkům a kázání o milosrdenství | e15.cz

Papežova první modlitba: pozdrav poutníkům a kázání o milosrdenství

Papež František
Papež František
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový papež František dnes poprvé kázal z okna Apoštolského paláce před zhruba stopadesátitisícovým davem věřících a poutníků. Ti nové hlavě církve, hovořící spatra, uspořádali na Svatopetrské náměstí nadšené ovace.

„Po našem prvním středečním setkání (po zvolení) jsem rád, že vás zdravím v neděli, den Páně, na náměstí, které díky médiím má světové rozměry,“ řekl František před svou první modlitbou Anděl Páně. Jde o jednu ze základních křesťanských modliteb, která má zřejmě původ ve středověku. Spekuluje se i o tom, že by jejím původcem mohl být František z Assisi, po němž si nový papež vzal jméno.

Ve svém kázání o významu milosrdenství a odpouštění František vyprávěl i příběh, jak se svého času v Buenos Aires divil prosbě o vyzpovídání z hříchů od více než osmdesátileté stařenky. Ale ještě více ho zaskočila moudrost ženy, která mu řekla, že svět by už neexistoval, kdyby Bůh vše neodpouštěl.

„Boží tvář je tváří milosrdného otce, který má stále trpělivost. Trpělivost s každým z nás. Vždy je trpělivý, chápe nás, neúnavně nám odpouští, pokud se k němu obrátíme s kajícím srdcem,“ řekl papež. „I kdyby naše hříchy byly rudé jako šarlat, boží láska je učiní bílými jako padlý sníh,“ řekl. Ujistil, že „Bůh se nikdy neunaví nám odpouštět“, avšak „problém občas je, že my se unavíme a neprosíme o odpuštění“.

Ještě před polední modlitbou se nový papež nečekaně objevil na veřejnosti a zdravil se s poutníky, kteří jej zastihli cestou na nedělní mši do kostelíku svaté Anny u Vatikánu.

Papež František s věřícímiAutor: ctk

"Testem popularity" papež prošel

Zaplněné Svatopetrské náměstí agentura AFP přirovnala k „testu popularity“ nového papeže, který od počátku okouzluje veřejnost a média svou prostotou, vřelostí a smyslem pro humor.

A na rozdíl od svého stydlivého předchůdce Benedikta XVI. se neváhá odchýlit od protokolu, aby s úsměvem žertoval, jako třeba při sobotním setkání s několika tisícovkami novinářů. Svému stylu zůstal věrný i při polední modlitbě, kdy znovu požádal věřící, aby se za něj modlili, a nakonec jim popřál hezkou neděli a dobrý oběd.

„Drazí přátelé, děkuji vám z celého srdce a prosím pokračujte v modlitbách za mne. Papež František,“ napsal posléze nejvyšší pontifik ve svém prvním příspěvku na mikroblogové síti Twitter. Papežův účet, původně zřízený loni v prosinci Benedikta XVI. a uzavřený po demisi na konci února, znovu ožil zvolením jeho nástupce - první zpráva ale jen hlásala „Habemus papam Franciscum (Máme papeže Františka)“.

Kázání nového papežeAutor: ctk

Turisté zaplnili Řím

Řím se potýká se zvýšeným zájmem věřících i turistů od poloviny února, kdy překvapivě oznámil rezignaci bývalý papež Benedikt XVI. Nejprve do Vatikánu mířily statisíce lidí, aby se s odstupujícím papežem rozloučily. Později se Svatopetrské náměstí zaplnilo kvůli konkláve, které novou hlavu církve začalo vybírat v úterý a zvolilo ve středu.

Většina věřících musela dnes jít na modlitbu kilometry pěšky, protože metro bylo kvůli římskému maratónu i papeži uzavřeno, „přesto takové davy Svatopetrské náměstí roky nevidělo“, napsal polský server wyborcza.pl., podle kterého si František dokázal získat všechny, nejen horlivé katolíky. „Nehraná přirozenost“ nového papeže stále překvapuje“, a tak „přinejmenším prozatím se popularita obešla bez kultu,“ míní server.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery