Pátrací týmy loví z moře další části indonéského letadla | E15.cz

Pátrací týmy loví z moře další části indonéského letadla

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pátrací týmy nalezly na dně Jávského moře už pátý velký objekt, který je s největší pravděpodobností součástí zmizelého letadla Indonesia AirAsia, který se před týdnem zřítil poblíž ostrova Borneo se 162 lidmi na palubě. Z vody bylo vytaženo také další z těl obětí, celkem je jich už 31.

Průběh celé akce i nadále komplikuje nepříznivé počasí. Kvůli špatné viditelnosti nebylo možné nalezené objekty blíže identifikovat. Pokud se skutečně jedná o trosky letadla, mohly by podle záchranářů obsahovat další těla obětí, která se dosud nepodařilo najít.

Úřady zatím nemají k dispozici ani černé skříňky, které by mohly odhalit příčiny pádu letadla. Podle sobotní zprávy indonéské meteorologické agentury ale za pádem letadla s největší pravděpodobností stojí špatné povětrnostní podmínky. Stroj prý nejspíš vletěl do bouřkových mraků, na letadle se pak vytvořila námraza a došlo k poškození motorů.

Letoun se zřítil 42 minut po startu z druhého největšího indonéského města Surabaya. Ještě předtím, než byl se strojem přerušen kontakt, pilot oznamoval řídící věži, že se blíží k nebezpečným mrakům, nicméně kvůli hustému provozu nedostal povolení vystoupat do větší výšky.

K troskám letounu se pokusili dostat potápěči, kvůli nepříznivému počasí se ale museli vrátit, uvedly indonéské úřady. „Počasí je špatné, je tu bouřka a větrno,“ řekl fotograf agentury Reuters, který cestuje na jedné ze záchranářských lodí. „Čtyři potápěči se přesunuli na indonéskou námořní loď KRI Banda Aceh, ale ponoření museli nakonec odvolat kvůli silným podmořským proudům,“ dodal. V oblasti pátrá po troskách letadla a obětech celkem dvacet letadel a vrtulníků spolu s 27 loděmi z Indonésie, Japonska, Malajsie, Singapuru a Spojených států.

Proběhla smuteční mše
Více než tisíc věřících se zúčastnilo smuteční mše v kostele v indonéském městě Surabaya, kde se modlili za rodiny obětí. Členové místní kongregace tvořili čtvrtinu ze 162 cestujících a členů posádky na palubě zříceného letounu. „Bože, modlíme se za to, abys dal truchlícím rodinám sílu a pomohl jim zmírnit jejich bolest,“ uvedl při mši reverend Johannes Sonny Susanto.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.