Počet bankrotů zadlužených obyvatel na Slovensku výrazně vzrostl | E15.cz

Počet bankrotů zadlužených obyvatel na Slovensku výrazně vzrostl

Slovenská národní banka
Slovenská národní banka
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na Slovensku letos výrazně vzrostl počet bankrotů silně zadlužených obyvatel země. Soudy do konce července povolily konkurz více žadatelům než za celý minulý rok. Vyplývá to z údajů provozovatele úvěrových registrů CRIF - Slovak Credit Bureau. Osobní bankrot umožňuje dlužníkům na Slovensku zbavit se až na výjimky všech dluhů výměnou za prodej jejich majetku nebo za postupnou úhradu části závazků při zachování osobního majetku.

Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo vyhlášeno přes 7600 osobních bankrotů, zatímco za celý minulý rok to bylo zhruba 5200 případů.

Loni Slovensko výrazně zjednodušilo podmínky vstupu do osobního bankrotu a celý proces také zlevnilo. Žadatelé již například nemusejí vlastnit majetek a také odpadlo zkušební období, což bylo v minulosti podmínkou pro úspěšné absolvování konkurzního řízení.

V České republice byl počet vyhlášených osobních bankrotů letos v červenci nejnižší od začátku roku. V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 12 722 osobních bankrotů, o 15 procent méně než v předešlém období.

Objem úvěrů domácnostem na Slovensku se za posledních šest let téměř zdvojnásobil. Rostl nejrychleji z celé EU a s ohledem na výkon ekonomiky byla úroveň dluhu domácností nejvyšší v regionu střední Evropy. Na začátku léta na Slovensku vstoupila v platnost nová pravidla při poskytování půjček, kterými chce tamní centrální banka regulovat zadlužení obyvatel.

Nesplácené dluhy vymáhají věřitelé na Slovensku například prostřednictvím exekutorů. Počet nových exekučních řízení v této pětimilionové zemi loni třetím rokem klesl a dosáhl zhruba 409.800 případů. Změnou zákonů Slovensko v minulosti práva spotřebitelů při exekucích či úvěrech posílilo. Vláda rovněž zvažuje možnost zákonem zastavit několika milionů starších exekucí, přičemž věřitelé by mohli podat vůči dlužníkům nové návrhy na exekuce, které by se ale řídily již novými pravidly.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video