Podpis obchodní dohody USA a Číny se možná protáhne | E15.cz

Podpis obchodní dohody USA a Číny se zřejmě pozdrží

ČTK

Podpis obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou se možná uskuteční až v prosinci, nikoliv do konce listopadu, jak se dosud předpokládalo. Agentuře Reuters to ve středu řekl nejmenovaný zástupce americké vlády.

Obě strany stále jednají o podmínkách dohody a místě setkání, ve hře je mimo jiné Švédsko nebo Švýcarsko. Čínská ambasáda ve Washingtonu informaci zatím nekomentovala.

Obchodní dohoda se vyjednává v několika fázích, tu první mají podepsat prezidenti USA a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching. Představitel Trumpovy administrativy přitom nevyloučil, že z první fáze dohody nakonec sejde, její uzavření je ale podle něj pravděpodobnější.

Co se týče místa setkání, jednalo se o místech v Evropě i v Asii, za pravděpodobnější je považována evropská lokalita. Mluví se o Švédsku nebo o Švýcarsku. Trump údajně navrhl americký stát Iowa, o něm se ale už teď neuvažuje.

Čína přehodnocuje tvrdý postoj k těžbě kryptoměn

O požadavku Pekingu, aby Washington zrušil cla uvalená na čínské zboží v září, se dále jedná. Pokrok na cestě k prozatímní dohodě to ale patrně nenaruší, uvedl vládní zdroj. Číňané se podle něj snaží uzavřít dohodu rychle - mají za to, že kvůli hrozbě Trumpova impeachmentu, tedy procesu odvolání z funkce, dosáhnou lepších podmínek.

Očekává se, že součástí prozatímní obchodní dohody bude zrušení amerických cel na čínské zboží - telefonů, laptopů a hraček - v objemu 156 miliard dolarů (3,6 bilionu korun) ročně, které se Washington chystal zavést 15. prosince. Čína se podle lidí blízkých vyjednávání snaží dosáhnout toho, aby USA zrušily i dříve uvalená cla na čínské zboží.

Čína chce investovat miliardy do akcií ropného gigantu Saudi Aramco

Peking ale podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters na Washington naléhá, aby zrušil také v září zavedená patnáctiprocentní cla na čínský dovoz v roční hodnotě 125 miliard dolarů. Čína by také ráda viděla odstranění dříve uvalených 25procentních cel na zboží, jako jsou stroje, polovodiče nebo nábytek.

Už za rok budou Američané volit prezidenta. Kdo jsou Trumpovi vyzyvatelé?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!