Pokoušel se pilot přistát na hladině? Jedna z obětí měla záchrannou vestu | E15.cz

Pokoušel se pilot přistát na hladině? Jedna z obětí měla záchrannou vestu

Indonéští záchranáři vykládají z vrtulníku tělo jedné z obětí pádu letadla AirAsia
Indonéští záchranáři vykládají z vrtulníku tělo jedné z obětí pádu letadla AirAsia
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Share on Facebook Messenger
Z moře poblíž indonéského ostrova Borneo se dosud podařilo vylovit těla sedmi obětí nedělní nehody letounu společnosti Indonesia AirAsia. Jedno z vyzdvižených čtyř těl na sobě mělo záchrannou vestu, oznámili indonéští záchranáři. Mezi nalezenými je nejméně jeden člen posádky, podle šéfa pátracího týmu jde o letušku. Skupina lodí pokračuje v prohledávání oblasti, letecké pátrání muselo být kvůli počasí přerušeno.

„Dnes ráno jsme vyzdvihli celkem čtyři těla a jedno z nich na sobě mělo záchrannou vestu,“ prohlásil Tatang Zaenudin, který se na vyprošťovacích pracích podílí. Šéf pátracího týmu Henry Bambang Soelistyo již dříve upřesnil, že tři z dosud nalezených obětí byly objeveny v úterý. Některé dřívější informace přitom uváděly až čtyřicet nalezených obětí.

Ze skutečnosti, že byly nalezeny ostatky s plovací vestou, vyplývá, že alespoň část lidí na palubě se během tragédie připravovala na dosednutí na hladinu. Také fakt, že některé nalezené oběti byly kompletně oblečené podle nich napovídá, že letadlo se pokusilo dosednout na hladinu a nerozlomilo se ještě během letu.

Na sonarových snímcích pořízených v oblasti, kde se letadlo patrně zřítilo, je pod hladinou vidět velký, temný objekt. Pravděpodobně jde o pohřešované letadlo. Podle jeho informací je objekt asi 30 až 50 metrů pro hladinou. „Modlíme se, aby to skutečně bylo to letadlo,“ řekl agentuře Reuters Hernanto, oficiální představitel pátracího týmu, který jako řada Indonésanů používá jen jedno jméno.

Do pátrací akce se vedle desítek lodí a letadel z několika zemí zapojí také potápěči, jejichž úkolem je pokusit se objevit zařízení zaznamenávající trasu letu a dění v kabině. Akci však stejně jako v úterý komplikuje silný vítr a více než dva metry vysoké vlny.

Trosky letadla Airbus A320-200, na jehož palubě bylo 162 lidí převážně z Indonésie, záchranné týmy objevily v Jávském moři asi 160 kilometrů jižně od města Pangkalan Bun, které leží na jihozápadě ostrova Borneo.

Podle expertů zřejmě nebude ve chvíli, kdy to počasí dovolí, nijak obtížné černé skříňky najít, neboť se stroj patrně rozlomil až po nárazu na hladinu a trosky tak od sebe nebudou příliš vzdáleny.

Kontrolní věž v Jakartě s letadlem ztratila kontakt v neděli v 00:18 SEČ, tedy 43 minut po startu. Pilot se prý naposledy přihlásil v 00:12 SEČ. Letěl ve výšce 9,8 kilometru a žádal o povolení vystoupit do výšky 11,6 kilometru. Podle letového dispečinku AirNav Indonesia pilot žádost nezdůvodnil, údajně to podle některých informací bylo kvůli bouři. Letová kontrola stroji povolila vystoupat jen zhruba do výšky 10,4 kilometru, neboť na původně žádané letové hladině byl jiný stroj aerolinek AirAsia.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.