Policie z různých zemí včetně Česka odhalila miliardový podvod s DPH | E15.cz

Policie z různých zemí včetně Česka odhalila miliardový podvod s DPH

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Images Money, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policisté z několika evropských zemích včetně České republiky odhalili podvod na dani z přidané hodnoty ve výši přibližně 30 milionů eur (8,1 miliardy korun). V souvislosti s tím zatkli 14 lidí, informuje dnes na svých internetových stránkách Europol, který koordinuje spolupráci policejních jednotek v zemích EU v boji proti mezinárodnímu zločinu.

Do operace nazvané Vertigo 2 se zapojilo 250 policistů, mezi nimiž byli strážci zákona z Česka, Polska, Nizozemska nebo z Německa, kde vyšetřování začalo.

Agentura AP napsala, že zatčení pocházejí z Británie, Španělska, Německa, Polska a Belgie. Jsou podezřelí z toho, že se podíleli na takzvaném karuselovém nebo kolotočovém podvodu, kdy se většinou zboží převáží přes hranice členských států EU. Vyvážené zboží je osvobozeno od DPH, daň má zaplatit dovozce a může si ji odečíst. Firma ale při podvodu DPH nezaplatí, nebo zboží při dalším prodeji fakturuje s DPH.

„Podvody na DPH nejsou beze ztrát, … (o peníze) přicházejí občané Evropské unie. Nevzniká pak základní infrastruktura, jako jsou nemocnice, školy a další veřejná zařízení, která by měla být financována díky správnému výběru této daně,“ řekl Chris Perryman, odborník Europolu na karuselové podvody.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video