Politická nestabilita může zhoršit ekonomickou situaci Slovenska | E15.cz

Politická nestabilita může zhoršit ekonomickou situaci Slovenska

Iveta Radičová
Iveta Radičová
• 
ZDROJ: ctk

Edita Muchová, Bratislava

Neschválení Evropského stabilizačního a finančního fondu na první pokus a následný pád středopravé vlády Ivety Radičové může zhoršit ekonomickou situaci státu. Slovenští podnikatelé varují nejen před sníženou důvěryhodností země v očích zahraničních partnerů, ale i politickou nestabilitou během téměř pětiměsíčního období do 10. března, kdy se budou konat předčasné volby.

„Negativem pádu vlády je, že očekávání čtyř let polické stability se nenaplní a čeká nás období nejistoty ohledně budoucího vývoje,“ reagoval prezident Sdružení podnikatelů Slovenska Ján Oravec. Otázkou kromě připravovaných reforem zůstává i nejdůležitější zákon roku – státní rozpočet na budoucí rok, který sice vláda už schválila, ale jeho podpora v parlamentu není jistá. Nejsilnější opoziční strana Smer-SD se totiž nechystá koalicí nic ulehčit, do posledního momentu se chce chovat jako „opravdová opozice“.

Zaměstnavatelé vládě deklarovali podporu pragmatických a rozhodných opatření, které Slovensko nevyhnutelně potřebuje, aby se nezhoršoval stav veřejných financí, konkurenceschopnosti, podnikatelského prostředí či zaměstnanosti.“Od politické reprezentace očekáváme vysoce zodpovědný přístup, pragmatické a rychlé kroky, které pomohou eliminovat negativa souvisící se vzniklou situací,“ připomenul prezident jednoho z největších podnikatelských sdružení – Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení Tomáš Malatinský.

Všechna podnikatelská sdružení a asociace už několik týdnů vyzývaly parlament k podpoře navýšení eurovalu. Jediné nejednoznačné stanovisko měla Republiková unie zaměstnavatelů, jejíž část členů euroval neschvaluje, což vyústilo na jednom z jejích střetnutí v roztržku.

Kromě zástupců firem se k výzvě přidávala i různá jiná sdružení a odboráři. „To, co předvádí předseda Svobody a Solidarity Richard Sulík i v souvislosti s důležitým eurovalem se dá porovnat snad jen s érou Vladimíra Mečiara, kdy bylo Slovensko vyřazené z kandidátů na členství v NATO a z integračního procesu do EU. Mezinárodní izolace se všemi sociálními důsledky nám hrozí opět,“ zmínil ještě před hlasováním předseda Odborového svazu KOVO Emil Machyna.

Negativní dopad pádu vlády Radičové už potvrdili i analytici, Slovensku se totiž mohou prodražit státní půjčky. „Jakýkoli vývoj, který zvýší politickou nejistotu nebo jinak zpochybní schopnost Slovenska splnit vlastní závazek ozdravení veřejných financí, jako neschválení rozpočtu na příští rok s plánovaným snížením deficitu, budou v současné evropské situaci ratingové agentury i finanční trhy vnímat kritičtěji než během stabilního vývoje,“ komentoval situaci analytik Volksbank Vladimír Vaňo.

Autor: Edita Muchová, Bratislava

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.