Polská nezaměstnanost je nejnižší za 25 let, chlubí se vláda

Polská premiérka Beata Szydlová

Polská premiérka Beata Szydlová Zdroj: ctk/AP

Míra nezaměstnanosti v Polsku v březnu klesla na rovných deset procent z únorových 10,3 procenta. Dostala se tak na nejnižší březnovou úroveň za čtvrt století. Vyplývá to z dnešního odhadu polského ministerstva práce. "Pokles nezaměstnanosti je skvělou zprávou pro zaměstnance, lidi hledající práci i zaměstnavatele," uvedla polská ministryně práce Elžbieta Rafalská. "Je to důležitý signál, že ekonomická situace se dál zlepšuje," citovala ji agentura Reuters.

Počet nabídek zaměstnání zaslaných úřadům práce se podle ministerstva oproti únoru zvýšil o 6,5 procenta. Růst polské ekonomiky loni podle lednového odhadu tamního statistického úřadu zrychlil na 3,6 procenta z 3,3 procenta v předchozím roce. Jeho tempo tak bylo nejprudší za poslední čtyři roky.

Polsko se donedávna chlubilo tím, že je jedinou členskou zemí Evropské unie, které se po finanční krizi v roce 2008 podařilo odolat recesi. Březnová revize údajů o hrubém domácí produktu (HDP) však ukázala, že země se na přelomu let 2012 a 2013 v mírné recesi ocitla.