Poprvé uvnitř Schengenu: Rakousko staví plot na hranici se Slovinskem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Poprvé uvnitř Schengenu: Rakousko staví plot na hranici se Slovinskem

Poprvé uvnitř Schengenu: Rakousko staví plot na hranici se Slovinskem
Rakousko staví plot na části hranice se Slovinskem
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Na rakousko-slovinské hranici začala stavba téměř čtyřkilometrového plotu, který má pomoci usměrnit migranty přicházející do Rakouska po takzvané balkánské trase. Stavba u štýrského hraničního přechodu Spielfeld by měla být hotová do Vánoc.

Plotu o délce 3,7 kilometrů začaly rakouské stavební firmy budovat kolem 14:00 SEČ. Po dokončení by měl být vysoký 2,5 metru. Ke stavbě budou použity pouze materiály, které bude možné v případě potřeby opět bez problémů odstranit, uvedl zástupce armády major Gerald Trampusch.

V zemi jsou podle agentury APA už zaražené první sloupy, mezi které se natáhne drátěné pletivo. Na stavbě se podílejí i vojáci rakouské armády: na místě je jich dnes téměř čtyřicet.

Vídeň dlouhodobě popírá, že plot měl zamezit migrantům v příchodu do země. „Zvláštním stavebním opatřením“ chce prý pouze usměrnit jejich pohyb.

Proud migrantů přicházejících do Rakouska v poslední době značně polevil. Zatímco v prvních třech listopadových týdnech přicházelo denně až 6000 lidí, za první čtyři prosincové dny jich bylo dohromady méně než 9000. Policie počítá s nízkým počtem příchozích i v příštích dnech.

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová oznámila stavbu plotu na hranici se Slovinskem koncem října. Její prvotní návrh, že by plot mohl být dlouhý až 300 kilometrů, ale způsobil roztržku v koaliční vládě. Ta nakonec po vášnivých debatách 13. listopadu, těsně před útoky v Paříži, oznámila, že plot bude zatím dlouhý jen čtyři kilometry a že jej v případě nutnosti bude možné prodloužit až na úsek 25 kilometrů.

Slovinský premiér Miro Cerar v té době varoval, že jeho země je také připravena okamžitě vybudovat plot na hranici s Chorvatskem.

Kvůli přílivu migrantů postavily na svých hranicích plot i další evropské země. Maďarsko, jako první země v Evropě, zahájilo stavbu plotu již v červenci letošního roku na hranicích se Srbskem a v polovině října dostavělo plot i na hranicích s Chorvatskem. Makedonie začala se stavbou plotu, který má migrantům zabránit v nekontrolované cestě po jejím území, koncem listopadu na hranici s Řeckem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!