Populističtí Švédští demokraté nahnali ve volbách politické body na swexitu a migrantech | E15.cz

Populističtí Švédští demokraté nahnali ve volbách politické body na swexitu a migrantech

Populističtí Švédští demokraté nahnali ve volbách politické body na swexitu a migrantech
Šéf Švédských demokratů Jimmy Akesson slaví, protiimigrantská strana posílila ve volbách
• 
ZDROJ: Reuters

Ondřej Souček

Udělat z imigrace hlavní téma politických debat ve Švédsku, které je považováno za jednu z nejmírumilovnějších zemí světa, je dost těžký oříšek. Přesně o to se pokusili Švédští demokraté – populisté, kteří se prezentují jako umírnění nacionalisté a které současný premiér Stefan Löfven popisuje jako neofašistickou stranu s jedním tématem.

Otázka imigrace ve Švédsku byla dlouho tabu, a to přesto, že severský stát patří k těm evropským zemím, jež běžencům otevírají náruč hodně zeširoka. S příchodem velkého počtu migrantů v posledních letech se ale zvýšila kriminalita. Ač švédské úřady zakazují zveřejňovat národnost pachatele, mnozí Švédové mají o příčinách vyšší kriminality jasno.

Strana, která vznikla z krajně pravicových organizací s neonacistickými kořeny, měla díky tomu pro svoji ofenzivu v zemi dokonale připravenou půdu. Na rozdíl od svých politických začátků navíc zmírnila rétoriku a vyhodila nejextrémnější členy, čímž vábila i méně radikální voliče.

Ve volební kampani se strana, jež v minulých volbách získala pod 13 procent, zaměřila na problémy se začleněním přistěhovaců do společnosti. Volá po ukončení přijímání uprchlíků, přísnějších podmínkách pro získání pracovního povolení a odchod Švédska z EU, takzvaném swexitu.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!