Poradci doporučují německé vládě odepsat polovinu řeckého dluhu | E15.cz

Poradci doporučují německé vládě odepsat polovinu řeckého dluhu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz, kolaz E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekonomičtí poradci německé vlády doporučují tamnímu kabinetu, aby navrhl odepsat až polovinu řeckého dluhu. Ve svém středečním vydání to uvede list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Poradci tento postup navrhují s ohledem na zhoršení dluhové krize v zemích eurozóny. Pokud by se tento plán realizoval, zadlužení Řecka by tím kleslo ze zhruba 160 asi na 106 procent HDP.

„Je nutné usilovat o odepsání zhruba 50 procent současného dluhu,“ tvrdí poradci. Jejich stanovisko ostře kontrastuje s poněkud opatrným postojem, který dnes nastínila kancléřka Angela Merkelová. Ta mírnila očekávání, že by se na čtvrtečním summitu zemí eurozóny mohly dohodnout zásadní podmínky pro poskytnutí druhého záchranného úvěru pro Řecko.

Dva dny před klíčovým summitem dnes přitom s Merkelovou hovořil americký prezident Barack Obama. Ten řekl, že je naprosto zásadní, aby bylo přijato efektivní řešení s ohledem na globální ekonomiku.

„Shodli se na tom, že je důležité tuto krizi řešit efektivně, aby zůstal zachován proces oživení evropské, stejně jako globální ekonomiky,“ oznámil podle agentury Reuters Bílý dům. Ekonomika eurozóny je zhruba stejně velká, jako ekonomika Spojených států. Američané se obávají, že pokud bude mít Evropa potíže, zhorší se i stav jejich ekonomiky.

Ekonomická rada německé vlády také doporučuje, aby měly banky možnost vyměnit současné řecké dluhopisy za nové, které by ale vydal Evropský fond finanční stability (EFSF). V takovém případě by podle nich bylo možné také garantovat stabilitu procesu restrukturalizace.

Zatím ale není jasné, do jaké míry je takový návrh politicky průchodný. Koaličním partnerům kancléřky Merkelové se totiž nezamlouvá, aby mohl fond vykupovat řecké dluhopisy. „Prosadit by se měly klíčové přístupy,“ řekl podle FAZ šéf Svobodné demokratické strany Philipp Rösler. „Záchranný fond EFSF by se neměl stát věřitelem řeckých dluhopisů,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video