Porošenko chce v Donbasu policisty z mise OBSE

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko Zdroj: CTK

Ukrajinský hasič stojí vedle kráteru. V pozadí jsou zničené autobusy po odstřelování Doněcku.
Ukrajinští vojáci z praporu "Donbass" v obci Mariinka u Doněcku na východní Ukrajině
Ukrajinský vládní voják z praporu "Donbass" v obci Mariinka u Doněcku na východní Ukrajině
Žena jde z trhu po ostřelování ve městě Yasynuvata, které leží v blízkosti pevnosti rebelů
Místní obyvatel kontroluje škody po ostřelování v Doněcku
7
Fotogalerie
Místní volby v Donbasu, dojednané v rámci minských mírových dohod, se mohou uskutečnit jen v případě povolání evropské ozbrojené policejní mise, která zajistí jejich bezpečnost. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes prohlásil prezident Petro Porošenko. Povstalci přítomnost jakýchkoli ozbrojených kontrolorů odmítají.

„Volby stanovené minskými dohodami se mohou uskutečnit, jakmile zajistíme obnovu ukrajinské svrchovanosti v Doněcké a Luhanské oblasti. Logika minských dohod ale předpokládá, že nejdřív je třeba zajistit bezpečnost, pak teprve přijde na řadu politika,“ konstatoval ukrajinský prezident. Bezpečnost podle něj může zajistit pouze ozbrojená policejní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Povolání policejní mise OBSE do Donbasu se v poslední době stalo ústředním problémem politického jednání o řešení východoukrajinské krize. Moskva původně tuto myšlenku váhavě podpořila. Prezident Vladimir Putin v polovině dubna prohlásil, že Rusko podporuje návrh Kyjeva, aby linii příměří střežili ozbrojení kontroloři OBSE. Později Moskva „upřesnila“, že kontroloři by měli mít jen osobní zbraně. Je prý navíc otázkou, k čemu jim budou, nemohou-li je použít.

Proti policejní misi se totiž s veškerým důrazem postavili proruští separatisté, které Rusko na východě Ukrajiny podporuje. Dali najevo, že přítomnost jakýchkoli cizích ozbrojenců budou považovat za intervenci. Jejich vůdce Alexandr Zacharčenko navíc prohlásil, že jakákoli představa Kyjeva o organizaci voleb je zbytečná, pokud ji neschválí povstalci.

Donbaská krize byla koncem května předmětem telefonické besedy nejvyšších představitelů Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska. Ukrajinské ministerstvo zahraničí po ní oznámilo, že Putin s povoláním policejní mise OBSE na Donbas během konference souhlasil. Kreml to obratem popřel.