Rusku miliardy nevrátíme, půjčku nám vnutilo hrozbami, říká Kyjev

Spor ohledně dluhopisů prohlubuje napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Vztahy mezi těmito zeměmi se prudce zhoršily poté, co Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Sporné dluhopisy vydala vláda prezidenta Viktora Janukovyče v prosinci 2013, necelé dva měsíce předtím, než byla svržena. Splatnost těchto dluhopisů vypršela 20. prosince.
„Ukrajinská obhajoba vysvětluje, že dluhová dohoda je neplatná a nevymahatelná z více důvodů,“ uvedla dnes ukrajinská ministerstva zahraničí a financí.
Plný text obhajoby, k němuž získala přístup agentura Reuters, obviňuje Rusko z uplatňování „nezákonného ekonomického a politického tlaku na Ukrajinu v roce 2013“, který zemi přinutil přijmout finanční podporu ze strany Moskvy namísto prohloubení vztahů s Evropskou unií.
Moskva restrukturalizaci dluhu odmítla
Ukrajinská obhajoba hovoří rovněž o „nezákonných hrozbách“, které se týkaly teritoriální integrity země a obchodních restrikcí.
Ruské ministerstvo financí se zatím k ukrajinské obhajobě nevyjádřilo. Ruská strana má nyní 21 dnů na předložení reakce na ukrajinská tvrzení, může však požádat o prodloužení této lhůty.
Ukrajina se loni v říjnu dohodla s většinou zahraničních majitelů svých dluhopisů na restrukturalizaci, která zahrnuje dvacetiprocentní odpis a prodloužení splatnosti dluhopisů. Do restrukturalizace chtěla zahrnout i Rusko, to však odmítlo s tím, že jeho dluh není komerční, ale že jde o státní pomoc, takže se na něj tato dohoda nevztahuje. Toto stanovisko potvrdil i Mezinárodní měnový fond.