Porošenko: Cítíme se bezpečněji, hrozbu ruské invaze ale vyloučit nelze | E15.cz

Porošenko: Cítíme se bezpečněji, hrozbu ruské invaze ale vyloučit nelze

Porošenko: Cítíme se bezpečněji, hrozbu ruské invaze ale vyloučit nelze
Petro Porošenko
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Pro Ukrajinu je stále obtížnější získávat mezinárodní podporu v konfliktu s Ruskem, nicméně se nyní cítí bezpečněji než před rokem. Ve výročním projevu to v parlamentu prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Řekl také, že nemůže vyloučit hrozbu otevřené ruské invaze a že strategickým cílem země je získat členství v Severoatlantické alianci.

„Ukrajina nadále bude potřebovat silnou mezinárodní podporu v boji proti ruské agresi,“ řekl Porošenko. „Ale získání takové podpory je pro naše diplomaty kvůli různým objektivním a subjektivním faktorům stále obtížnější,“ dodal.

Evropská unie kvůli ruskému počínání na Donbasu a kvůli anexi ukrajinského autonomního poloostrova Krymu uvalila na Moskvu sankce, členské státy jsou ale rozděleny v otázce, jak se sankční politikou pokračovat. Ukrajinští politici již dříve vyslovili obavy, že nárůst populismu v Evropě a budoucí odchod Británie z EU může unijní podporu Ukrajiny oslabit.

V Rusku začalo hlavní letošní vojenské cvičení Centr 2015

„Během příštího roku se mohou v několika evropských státech dostat k moci politické síly, které sice nejsou extremistické, ale kloní se ke kompromisu s Kremlem,“ řekl Porošenko. „Evropa nyní stále mluví jedním hlasem, ale existují země, kde je ruský akcent již velmi slyšet,“ dodal.

Pozapomenutý Donbas: Lidé chudnou a cítí se bezprizorní

Ukrajinu nadále ochromuje konflikt na východě země, který je pod kontrolou proruských separatistů. Ačkoli na Donbasu panuje příměří, stále jsou hlášeny případy jeho porušování. Z narušování klidu zbraní se vzájemně obviňují Kyjev, separatisté i Rusko.

Kyjev neplní minské dohody, tvrdí Putin. Styky ale Rusko nepřeruší

Reformy jsou kosmetické, tvrdí kritici

Porošenko se věnoval také hospodářskému a politickému stavu země. Kyjev sice provádí reformy, někteří ukrajinští i západní politici ovšem jejich podobu kritizují jako nedostatečnou a přirovnávají je ke kosmetickým úpravám. Od srpna měl například fungovat nový systém pro elektronická daňová přiznání státních úředníků. Porošenko poslancům řekl, že prozatímní nespuštění systému je čistě technický problém a že jeho politická vůle k tomuto protikorupčnímu opatření je nezměněná.

Ukrajinský prezident se ale obává, že vnitřní politická nestabilita země může ohrozit první známky ekonomického uzdravování.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!