Portugalsku se daří. Ekonomika poroste výrazně více, než odhadoval Mezinárodní měnový fond | e15.cz

Portugalsku se daří. Ekonomika poroste výrazně více, než odhadoval Mezinárodní měnový fond

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil odhad růstu portugalské ekonomiky na letošní rok na 2,5 procenta, zatímco ještě v únoru odhadoval růst o 1,3 procenta. Zdůvodnil to růstem investic a exportu. Vyplývá to ze zprávy, kterou MMF zveřejnil po skončení své monitorovací mise.

Odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) Portugalska zvýšilo v minulých týdnech více institucí. Jedním z důvodů je rychlé zlepšení výběru daní, uvedla agentura Reuters. Minulý týden zvýšila odhad letošního růstu HDP na 2,5 procenta portugalská centrální banka. Dosud počítala s růstem o 1,8 procenta.

Pro hodnocení fondu bylo klíčové snížení loňského rozpočtového deficitu na dvě procenta HDP, což je nejnižší hodnota od poloviny 70. let. Snaha země dostat schodek letos až na 1,5 procenta HDP je podle měnového fondu "bez problému dosažitelná".

Portugalské ekonomice pomáhá turistika, která by měla letos již čtvrtým rokem vykázat dvouciferný růst. Ten podporuje i rozkvět stavebnictví. Exportu zase pomáhá oživení v eurozóně.

Portugalsko nedávno zasáhly rozsáhlé lesní požáry. Podívejte se na "dílo zkázy" ve fotogalerii: 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video