Potápěči vytáhli z moře černou skříňku zříceného letounu AirAsia | E15.cz

Potápěči vytáhli z moře černou skříňku zříceného letounu AirAsia

vylovené trosky letounu AirAsia
vylovené trosky letounu AirAsia
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Potápěči vytáhli z moře jednu z černých skříněk letadla společnosti AirAsia, které se zřítilo před dvěma týdny v Jávském moři se 162 lidmi na palubě. Oznámil to šéf pátracího týmu Bambang Soelistyo. Skříňku, která je záznamem o letu, podle něj vynesli v pondělí ráno na hladinu čtyři potápěči. I nadále ale pátrají po hlasovém záznamu z kokpitu havarovaného letounu.

Koordinátor pátracích operací Supriyadi novinářům řekl, že airbus před pádem do moře pravděpodobně explodoval kvůli velké změně tlaku vzduchu. Naznačují to podle něj trosky levé strany stroje, která je rozpadlá na kusy. Vyšetřovatel Santoso Sayogo z indonéské komise pro bezpečnost dopravy ale uvedl, že pro tuto teorii nejsou žádné důkazy. „Neexistují žádná data, která by tuto teorii podporovala,“ konstatoval.

Polohu obou černých skříněk záchranáři zjistili o víkendu podle signálů, které vysílají. Silný vítr ale zabránil jejich vyzdvižení. Dnes potápěči využili klidnějšího počasí k novým ponorům.

Poté, co se podaří vylovit i druhý záznamník, budou obě černé skříňky pravděpodobně převezeny do Jakarty k analýze. Může ale trvat až měsíc, než budou data kompletně přečtena, sdělili oficiální činitelé, kteří neupřesnili, v jakém stavu nalezený záznamník je.

Tlak na nalezení obětí roste

Letadlo na lince QZ8501 zmizelo 28. prosince z radarů ani ne v polovině letu z druhého největšího indonéského města Surabaya do Singapuru. Pátračům se zatím podařilo z moře vyzdvihnout 48 mrtvých. Úřady se domnívají, že mnoho dalších obětí zůstalo připoutáno ke svým sedadlům v trupu letounu.

Než byl se strojem přerušen kontakt, pilot oznamoval řídící věži, že se blíží k nebezpečným mrakům. Kvůli hustému provozu však nedostal povolení vystoupat do větší výšky. Vyšetřovatelé si myslí, že námraza pak mohla způsobit výpadek motorů.

Příbuzní obětí leteckého neštěstí opakovaně vyzvali úřady, aby za prioritu považovaly nalezení ostatků jejich milovaných. Soelistyo potvrdil, že všechny lodě včetně těch, které do pátrání zapojily další země, se soustředí na hledání mrtvých těl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.