Povstalci naložili těla obětí letecké katastrofy do chladícího vlaku | E15.cz

Povstalci naložili těla obětí letecké katastrofy do chladícího vlaku

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Záchranáři našli v místě pádu malajsijského letounu, který se ve čtvrtek zřítil nad východní Ukrajinou, ostatky 246 z celkových 298 obětí. Proruští separatisté těla naložili v nedalekém městě Torez do chladicích železničních vagonů. Jejich další osud je však nejasný, odjezd soupravy byl několikrát odložen. Povstalci zároveň oznámili, že zřejmě objevili černé skříňky. Potřebují však experty, kteří by potvrdili, že jde skutečně o letové záznamníky.

Proruští radikálové odvezli ostatky obětí z místa tragédie na nádraží do Torezu, kde je následně naložili do třech vagonů s chladícím zařízením. V doprovodu těžce ozbrojeného konvoje separatistů se pak na ně přijeli podívat pozorovatelé OBSE.

Podle členů mise není jasné, kdo má k tělům přístup, navíc je nelze překontrolovat. „Nemohli jsme je spočítat, bylo to vzhledem k situaci příliš obtížné,“ citoval server deníku Guardian šéfa mise OBSE Alexandera Huga. Mluvčí pozorovatelů Michael Bociurkiw dodal, že vstoupit do vagonů bez zvláštního vybavení je nemožné. „Zápach je velmi nesnesitelný,“ doplnil.

Ozbrojené separatisté nejdříve odmítali sdělit kdy a kam vlak odjede. Podle Guardianu ani strojvedoucí netušil cíl cesty. Jeden z vůdců doněckých povstalců Sergej Kavtaradze později oznámil, všechna těla jsou v chladírenských vagonech v Torezu a budou tam do té doby, než (ruské) ministerstvo pro mimořádné situace a mezinárodní experti rozhodnou o jejich převozu. „Zatím se přepokládá, že odjedou do Mariupolu,“ řekl Kavtaradze ruské agentuře RSN.

Místopředseda ukrajinské vlády Volodymyr Hrojsman z Kyjeva vzkázal, že ukrajinské úřady zatím nedostaly od povstalců povolení k odjezdu vlaku z Torezu. Vzbouřenci naopak prohlašují, že to je Kyjev, kdo likvidaci následků tragédie neúnosně protahuje. Ukrajina prý zdržuje příjezd expertů, kteří mají zjišťovat příčinu katastrofy. Vůdce povstalců Andrej Purgin posměšně poznamenal, že experti jdou zřejmě z Kyjeva pěšky.

Podle Hrojsmana ale Ukrajina odmítá vydat těmto lidem záruku bezpečnosti, protože místo dopadu letadla nekontroluje. O cestě vyšetřovatelů na východ Ukrajiny proto musejí rozhodovat samostatně vysílající státy, řekl vicepremiér.

Podle zpravodaje AP už v místě neštěstí neleží celá lidská těla a záchranáři hledají pouze jejich části. Zástupci ukrajinských úřadů ani účastníci záchranné akce nejsou schopni říci, co se stalo s ostatky zbývajících 102 obětí, které se doposud vypátrat nepodařilo.

Podle některých expertů mohla těla po explozi letadla zasaženého raketou shořet. „Zkoumáme místo, kam dopadly letecké motory. Právě tam byl žár největší a žádné pozůstatky lidských těl tam nejsou,“ řekl mluvčí mise OBSE Michael Bociurkiw. „Vypadá to, že se těla vypařila,“ dodal.

Na místě dopadu byla rozšířena zóna, v níž záchranáři pátrají, z dosavadních 32 na 50 čtverečních kilometrů. Trosky prozkoumává 800 lidí. Oblasti, které byly v minulých dnech prozkoumány, prohledávají záchranářské týmy znovu. O nálezech musejí referovat jak zástupcům ukrajinských úřadů, tak i dohlížejícím ozbrojencům z „Doněcké lidové republiky“.

Radikálové asi mají černé skříňky

Separatistický vůdce dnes také prohlásil, že jeho lidé mají dvě zařízení, o nichž přepokládají, že jde černé skříňky ze zříceného letadla. Potřebují ale odborníky, kteří by potvrdili, že se opravdu jedná o záznamníky zvukové a datové komunikace posádky.

„Byly nalezeny nějaké předměty, pravděpodobně černé skříňky. Nyní jsou v Doněcku pod naší kontrolou,“ citovala agentura Reuters premiéra samozvané Doněck lidové republiky Aleksandera Borodaie. „Nejsou mezi námi žádné specialisté, kteří by mohli přesně určit, zda jde o černé skřínky,“ dodal. Povstalci tvrdí, že skříňky předají Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO).

Ničení důkazů

Kyjev znovu obvinil radikály, že dělají všechno pro to, aby zničili důkazy, které potvrzují, že letoun sestřelila ruská raketa. Podle mluvčího ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrije Lysenka separatisté narušili oblast, kterou vyšetřovatelé potřebují mít nedotčenou, aby mohli vypátrat příčiny havárie. Lysenko rovněž tvrdí, že povstalci odvezli 38 těl do regionální nemocnice v Doněcku.

Letoun malajsijských aerolinií zasáhla raketa země-vzduch, kterou podle Kyjeva vystřelili separatisté podporovaní a vyzbrojení Ruskem. Na možnou vinu Moskvy za katastrofu kvůli jejímu podílu na destablizaci Ukrajiny poukázal i britský premiér David Cameron.

Většinu obětí tvořili Nizozemci
Malajsijský letoun s 298 lidmi na palubě, včetně 80 dětí, se ve čtvrtek zřejmě po zásahu raketou zřítil nedaleko ruských hranic do východoukrajinské oblasti, kterou kontrolují proruští separatisté. Podle pátečního prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy byla raketa země-vzduch odpálena z regionu ovládaném povstalci. Neštěstí nikdo nepřežil.
Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines na trase Amsterodam-Kuala Lumpur letěl ve výšce 10 tisíc metrů. Zřítil se ve čtvrtek v 15:25 SELČ. Na místě neštěstí poblíž města Šachtar byly kolem doutnajících trosek v poli u vesnice Grabovo rozesety desítky těl.
Na palubě stroje bylo 192 Nizozemců, 44 Malajsijců (včetně posádky), 28 Australanů, 12 Indonésanů, devět Britů, čtyři Němci, čtyři Belgičané, tři Filipínci, Kanaďan a Novozélanďan.

Boeing dopadl u malé ukrajinské obce Hrabove, která leží na půli cesty mezi Doněckem a Luhanskem, asi 20 kilometrů severně od 80tisícového průmyslového města Torez. Podle svědectví zpravodaje Reuters hlídky povstalců zakazovaly misi OBSE přístup k troskám s tím, že pozorovatelé musejí vyčkat na vyšetřování vedené separatisty.

Bezpečnost za příměří

Proruští separatisté v neděli přišli s nabídkou, že zajistí bezpečnost mezinárodních pozorovatelů v místech pádu malajsijského civilního letadla za podmínky, že Kyjev bude souhlasit s příměřím. S odvoláním na jednoho z vůdců povstalců to uvedla agentura AFP.

„Zajistíme bezpečnost mezinárodních expertů na místě pádu letadla, pokud Kyjev uzavře příměří,“ sdělil podle AFP vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video