Povstalci odmítají inspekci OSN v Donbasu, šlo by prý o narušení dohody | E15.cz

Povstalci odmítají inspekci OSN v Donbasu, šlo by prý o narušení dohody

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Proti návrhům na inspekci zástupců Rady bezpečnosti OSN na východě Ukrajiny se postavilo vedení donbaských separatistů. Iniciativu Kyjeva odmítl představitel doněckých radikálů Denis Pušilin s tím, že s přítomností OSN nepočítají mírové dohody z Minsku. Inspekce diplomatů by prý proto byla jejich porušením.

Návrh pozvat představitele stálých členských států Rady bezpečnosti do Donbasu předložil v New Yorku stálý zástupce Ukrajiny v OSN Volodymyr Jelčenko. Ukrajina podle agentury Unian o případné misi Rady už jednala se zástupci Británie a Francie.

Kyjev očekává, že přítomnost diplomatů by mohla pomoci plánům na vyslání mírové mise OSN na východ Ukrajiny. Proti takovému kroku se ale staví Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta.

Podle Pušilina je návrh na vyslání delegace Rady bezpečnosti „dalším pokusem ukrajinské strany revidovat minské dohody, což je nepřípustné“. Kontrolu příměří provádí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, a na této praxi podle Pušilina není třeba nic měnit.

Po propuknutí bojů mezi ukrajinskou armádou a separatisty předloni v dubnu byla v Donbasu vyhlášena již čtyři příměří, poslední koncem prosince před vánočními svátky. Boje, které si už vyžádaly přes 9000 lidských životů, ale dosud nikdy úplně neustaly.

Radek Palata: Donbas: usmíření v nedohlednu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video