Povstalci převzali moc v Jemenu, rozpustili parlament | E15.cz

Povstalci převzali moc v Jemenu, rozpustili parlament

Povstalci převzali moc v Jemenu, rozpustili parlament
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Šíitští povstalci, kteří v posledních měsících obsadili jemenskou metropoli, oznámili, že přebírají moc v zemi a rozpustili parlament. Informovaly o tom světové agentury. Zemi prý bude nyní, na přechodné období dvou let, vládnout pětičlenná prozatímní prezidentská rada. Jemenský prezident i premiér již v lednu rezignovali a situace v zemi zůstává značně chaotická.

Jak uvedla agentura AP, dramatickým krokem povstalci završili převzetí moci v zemi, o které usilovali již delší dobu. Své budoucí záměry sdělili rebelové prostřednictvím televizního prohlášení z prezidentského paláce, který nedávno obsadili.

Oznámení přihlíželi i bývalý ministr obrany a vnitra, což by mohlo naznačovat, že nové kroky mají požehnání některých vysoce postavených politiků, popsala agentura Reuters. Nyní prý bude vytvořen prozatímní sněm, který zvolí pětičlennou prezidentskou radu. Ta bude spravovat veškeré záležitosti země.

Blíže neupřesněný představitel povstalců jejich nejnovější krok v televizi označil za „novou éru, která zavede Jemen k bezpečným břehům“. V prohlášení nezaznělo nic o možném konání voleb ani o osudu nyní již bývalého prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hadího.

Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. V září pak vstoupili do hlavního města Saná. Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadího dlouholetému předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.

Komplikace pro boj s terorismem

Nepřehledná situace v zemi představuje problém pro americké protiteroristické operace na jihu Arabského poloostrova. Jen za loňský rok tam přitom jejich bezpilotní letouny zabily údajně 124 radikálů a čtyři civilisty. Chaos rovněž nahrává ozbrojencům z teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), která působí zejména na jihu země.

OSN je děním v Jemenu znepokojena, uvedl mluvčí organizace Stéphane Dujarric. „Toto mocenské vakuum nás velmi znepokojuje. Generální tajemník (Pan Ki-mun) a všichni, kteří se Jemenem zabývají, situaci velmi pozorně sledují,“ dodal s tím, že do Saná se kvůli vyhrocení situace vrací zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Džamál bin Umar.

Americké ministerstvo zahraničí rozhodnutí povstalců o rozpuštění parlamentu odsoudilo. Jak uvedla jeho mluvčí Marie Harfová, spolupráce s protiteroristickými jednotkami jemenské armády nicméně i nadále pokračuje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!