Požár v sibiřském nákupním centru si zatím vyžádal přes šedesát obětí

Požár obchodního centra v sibiřském městě Kemerovo

Požár obchodního centra v sibiřském městě Kemerovo Zdroj: Profimedia.cz

Požár obchodního centra v sibiřském městě Kemerovo
Požár obchodního centra v sibiřském městě Kemerovo
Požár obchodního centra v sibiřském městě Kemerovo
Požár obchodního centra v sibiřském městě Kemerovo
Požár obchodního centra v sibiřském městě Kemerovo
9
Fotogalerie

Při tragickém požáru v sibiřském městě Kemerovo zahynulo v neděli podle informací ruských úřadů 64 lidí. Mezi oběťmi je velké množství dětí, jejich počet ale policie odmítá upřesnit. Jedenáct lidí se pohřešuje, v nemocnicích je deset osob. Příčiny požáru v obchodním a zábavním centru Zimňaja višňa zatím nejsou jasné.

Vyšetřovatelé oznámili, že podle jejich zjištění byly při provozu zábavního centra vážně porušeny bezpečnostní předpisy. Evakuační východy byly uzamčeny, požární signalizaci vypnul pracovník soukromé ostrahy v okamžiku, kdy se sirény rozezněly. Policie po něm vyhlásila pátrání. Podle ruských médií byly některé prostory objektu obloženy hořlavým materiálem, který prakticky nebylo možné uhasit.

Očití svědkové se novinářům svěřovali s popisem hrůzných scén z okamžiků před příjezdem hasičů a záchranářů. Lidé se před ohněm a dýmem vrhali z oken, často to byly malé děti padající ze třetího poschodí, kde byly kinosály. Právě tam bylo podle předběžných informací ohnisko požáru. Záchranu ohrožených lidí komplikovala vratkost narušených konstrukcí a exploze plynové láhve, kterou požár způsobil.

Zatím byla identifikována těla patnácti mrtvých, v řadě případů bude podle agentury Interfax zapotřebí provést analýzu DNA. Těla mnoha lidí se zatím nepodařilo vyprostit z trosek, šance na nalezení přeživších je podle hasičů nulová.

O příčinách neštěstí, jednoho z nejtragičtějších po rozpadu Sovětského svazu, ruská média zatím jen spekulují. Hovoří se o poruše v elektroinstalaci nebo o neopatrném nakládání s otevřeným ohněm. V jednom z kin obchodního centra děti zapalovaly svíčky při víkendové slavnosti. Nejvíce obětí si oheň vyžádal právě v horních patrech, kde bylo několik kinosálů plných dětí.

Agentura Interfax napsala, že požár zřejmě vznikl v místnosti s dětskou trampolínou, kde některé z dětí zapálilo molitan. Od něj se oheň bleskurychle rozšířil.

Náměstek gubernátora Kemerovské oblasti Vladimir Černov označil za hlavní linii vyšetřování množný útok žháře. Policie podle Interfaxu potvrdila, že s takovou možností počítá, nepovažuje ji nicméně za nejpravděpodobnější. Při požáru rovněž uhynulo asi 200 kusů zvěře v zoologické zahradě umístěné ve druhém patře obchodního centra.

Způsobenou škodu odhadují pojišťovací úředníci předběžně na čtyři miliardy rublů (téměř 1,5 miliardy korun). Zda byl objekt pojištěn, se prý teprve zjišťuje.