Požáry v Kalifornii způsobují rekordní škody. Letos přesáhly deset miliard dolarů | E15.cz

Požáry v Kalifornii způsobují rekordní škody. Letos přesáhly deset miliard dolarů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na jihu Kalifornie pokračují požáry, které začaly v pondělí a zdevastovaly na 70 tisíc hektarů pozemků. Bez proudu zůstává 90 tisíc soukromých domů a podniků a evakuováno bylo téměř 200 tisíc lidí, z nichž asi polovina se stále nemůže do svých domů vrátit. Současné požáry jsou mnohonásobně ničivější než ohně, jež zasáhly severnější oblasti státu v říjnu. Pro USA byl letošní rok z hlediska nákladů na boj s požáry vůbec nejnáročnější - ohně způsobily škody za více než deset miliard dolarů (217 miliard korun).

Přes ničivost ohňů je zatím hlášen od pondělka pouze jeden mrtvý člověk. V sobotu poněkud zeslábl vítr, takže hasiči očekávali, že se situace začne lepšit. Už v sobotu toho někteří evakuovaní využili a odjeli se podívat na své domovy. Mezi 700 zcela zničenými domy jsou i mnohamilionové usedlosti.

Největší ohrožení ze všech šesti ohnisek představuje požár, který dostal jméno Thomas a který se šíří v okrese Ventura od pondělka. Hasiči ho zatím dokázali zvládnut jenom z 15 procent. Podle kalifornských úřadů stále ohrožuje na 15 tisíc domů. Plameny se dostaly až k pobřeží a kouř z nich se rozprostřel nad oceán do vzdálenosti 1500 kilometrů.

Ohňové stěny se pomalu šíří na sever k okresu Santa Barbara, kde v pátek začala evakuace. Ta se dnes dotkla i obyvatel pobřežních měst Carpinteria a Montecito.

Do boje s požárem Thomas bylo nasazeno čtyři tisíce hasičů, celkově jich s ohněm zápasí přes 8000. Thomas se zařadil mezi dvacet největších požárů, jaké kdy Kalifornii postihly, a je vůbec největším od roku 1961. Hasičský sbor z okresu Ventura oznámil, že zásahy hasicích čet už přišly od pondělka na 17 milionů dolarů.

Vyhořelo i několik rančů a zahynuly desítky koní. Požár se přiblížil k rezervaci Los Padres, kde žijí ohrožení kondoři.

Kalifornský guvernér Jerry Brown prohlásil, že požáry se stávají "novou normou" a jsou přímým důsledkem klimatických změn. Podle něj je čas "investovat do infrastruktury, energetiky a prostředků k zadržení ohně". "Požáry, záplavy a zemětřesení neustanou," sdělil. Nevyloučil, že se v Kalifornii bude s ohněm bojovat ještě o Vánocích.

Vítr má v příštích hodinách znovu zesílit a dosáhnout rychlosti skoro 100 kilometrů v hodině. Úřady okresu San Diego upozornily, že nebezpečí dalšího šíření ohně bude vysoké. Kromě silného a nárazového větru panuje velmi nízká vzdušná vlhkost a denní teploty dosahují 26 stupňů Celsia.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video