Prezident nemá být druhou vládou, slyšel Zeman v Berlíně | E15.cz

Prezident nemá být druhou vládou, slyšel Zeman v Berlíně

Český prezident Miloš Zeman si od svého německého protějšku Joachima Gaucka vysloužil kritiku za postup v současné vládní krizi
Český prezident Miloš Zeman si od svého německého protějšku Joachima Gaucka vysloužil kritiku za postup v současné vládní krizi
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Share on Facebook Messenger
Přímo zvolený prezident by neměl být druhou vládou v zemi a v neklidných politických časech by měl působit jako moderátor a usmiřovatel. Při dnešním slavnostním obědě na berlínském zámku Bellevue to prezidentu Miloši Zemanovi řekl jeho německý protějšek Joachim Gauck. Ten je přesvědčen, že se Zemanovi podaří vyřešit českou vládní krizi ve spolupráci s parlamentem.

Podle Gaucka má Zeman jako první občany zvolený prezident České republiky „vzrušující a současně obtížnou úlohu definovat roli prezidenta v souladu s jeho přímým mandátem - aniž by se přitom vytvářela druhá vládní moc“. V nynější vládní krizi v Česku se podle německého prezidenta na Zemana i v Německu upírá mnoho očí. „Věřím, že se vám podaří s prozíravostí a v těsné spolupráci s českým parlamentem najít nějaký kompromis,“ poznamenal Gauck.

„Právě v neklidných politických dobách by měl prezident působit jako moderátor a usmiřovatel. K tomu musí ovládat tiché tóny a nesmí slovně útočit. Má překonávat příkopy ve společnosti a sjednocovat národ,“ řekl Gauck svému hostovi, který dnes zamířil do Berlína na svou první návštěvu Německa ve funkci českého prezidenta.

V projevu německý prezident přivítal, že Zeman je přesvědčeným stoupencem sjednocené Evropy a vyzdvihl současné výborné česko-německé vztahy. „Ty nejsou žádnou samozřejmostí,“ připomněl Gauck s odkazem na „hrůzy spáchané německými okupačnímu jednotkami“ v českých zemích a jejich „bolestivé následky pro oba naše národy“. Ocenil proto iniciativy, které usilují o usmíření Čechů a Němců včetně sudetoněmeckých.

Přijetím na prezidentském zámku Bellevue Zeman zahájil svou dvoudenní návštěvu Německa. Odpoledne český prezident s chotí Ivanou nejprve navštíví berlínskou radnici, prohlédne si jeden ze symbolů německé metropole, Braniborskou bránu, a setká se mimo jiné s kancléřkou Angelou Merkelovou. Ve čtvrtek se Zeman chystá přednést projev na Humboldtově univerzitě na téma budoucnosti Evropy. Poté se zúčastní česko-německého podnikatelského semináře.

GLOSA: Že je premiér to nejhorší? Seznamte se s jeho kabinetem

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.