Prezidentské volby v Rakousku byly odloženy. Kvůli problémům s lístky | E15.cz

Prezidentské volby v Rakousku byly odloženy. Kvůli problémům s lístky

Prezidentské volby v Rakousku byly odloženy. Kvůli problémům s lístky
Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Opakované druhé kolo voleb rakouského prezidenta se odkládá. Novým termínem hlasování, které se mělo původně uskutečnit 2. října, je 4. prosinec. Potvrdil to ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Podle agentury APA ale parlament ještě musí schválit příslušnou změnu zákona o volbě hlavy státu. Důvodem odkladu je technický problém kolem hlasovacích lístků.

Ve druhém kole hlasování se střetnou dva nejúspěšnější kandidáti z jarního kola prvního - bývalý předseda Zelených Alexander Van der Bellen a člen pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer. Van der Bellen v první reakci odsun voleb označil za „sice politováníhodný, ale věcně správný“. Hofer se během dnešní návštěvy Prahy vyslovil pro reformu systému korespondenčního hlasování. Generální tajemník FPÖ Herbert Kickl kvůli posunutí voleb ostře kritizoval vládu, která podle něj není schopna zajistit korektní hlasování.

Rakousko před opakováním voleb: původně poražený Hofer vede v průzkumech

Sobotka podle agentury APA na tiskové konferenci zopakoval, že důvodem odkladu jsou vadné obálky hlasovacích lístků pro korespondenční hlasování. Náhradou za vadné obálky by podle ministra měly být „jednoduché volební obálky, jaké se používaly do roku 2009. Krom toho by jejich výroba měla být svěřena státní tiskárně. Cílem je uskutečnit volby „ještě v roce 2016“, zdůraznil Sobotka.

Vadné obálky se objevily v uplynulých dnech v několika spolkových zemích, naposledy v Salcbursku. Problém způsobuje nekvalitní lepicí proužek na obálkách určených ke korespondenční volbě. Přitom platí, že pokud se po odeslání obálka s hlasovacím lístkem rozlepí, musí volební komise hlas prohlásit za neplatný, protože existuje možnost, že s lístkem po příslušném voliči manipuloval ještě někdo jiný.

1,5 milionu obálek

Problém by se mohl týkat až 1,5 milionu obálek určených pro korespondenční volbu, které jednotlivé rakouské obce již obdržely. Právě nesrovnalosti při sčítání korespondenčních hlasů přitom vedly k tomu, že FPÖ napadla květnové druhé kolo voleb, v němž Hofera těsně porazil Van der Bellen o 30.863 hlasů. Soud následně hlasování skutečně zrušil.

APA vysvětlila, že k posunutí termínu voleb je třeba schválit změnu zákona o volbě prezidenta. Návrh by měl být podán už v úterý dolní komoře, Národní radě, a schválen by mohl být na její další řádné schůzi, která je stanovena na 21. září. Souhlasit s ním pak musí i horní komora, Spolková rada, a novela by pak mohla vstoupit v platnost ještě do konce října.

Ministr Sobotka by podle rakouské agentury chtěl, aby změny zákona přímo obsahovaly i možnost, aby se druhého kola zúčastnili i Rakušané, kteří od prvního, dubnového kola dosáhli věku 16 let a nově tak nabyli právo volit. K této změně je však potřeba dvoutřetinová podpora členů zákonodárného sboru. Znamená to rovněž změnu seznamu voličů.

Hofer přijel na Pražský hrad
Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě setkal s rakouským prezidentským kandidátem Norbertem Hoferem. Mluvit spolu budou pravděpodobně o migraci či volbách v Rakousku. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka bude schůzka trvat asi hodinu.
Zeman Hofera přijal ve 12:30, pro novináře nejprve zapózovali před českou a rakouskou vlajkou. Oba politici, kteří při chůzi používají hůl, si vyměnili na toto téma několik vtipů. Poté odešli na společné jednání. Hofer Zemanovi podle Ovčáčka přivezl z Vídně dort.
Zemana s Hoferem spojuje postoj k migraci. Dá se proto předpokládat, že toto téma bude jedním z hlavních bodů setkání. Mluvit nepochybně budou také o rakouských prezidentských volbách. V nich Hofer původně v květnu těsně prohrál s bývalým předsedou Zelených Alexanderem Van der Bellenem. Rakouský ústavní soud ale později volby zrušil kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Zeman tento krok uvítal a Hofera podpořil. Nové volby se měly konat na začátku října, byly ale odloženy kvůli technickým problémům kolem hlasovacích lístků. Uskuteční se pravděpodobně na konci listopadu nebo na začátku prosince.
Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!