Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 15 lidí a 90 utrpělo zranění | e15.cz

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo nejméně 55 lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla šíitskou mešitou v severoafghánské provincii Kunduz. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na nemocniční zdroje. Výbuch, který nastal v době pátečních modliteb, způsobil sebevražedný atentátník, uvedl podle AFP regionální představitel Tálibánu pro kulturu a informace Matiulláh Rúhání. K útoku se odpoledne přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), píše agentura Reuters.

"Doposud jsme přijali 35 těl a přes 50 zraněných," řekl AFP pod podmínkou anonymity lékař z centrální nemocnice ve městě Kunduz, které je metropolí stejnojmenné provincie. "Klinika Lékařů bez hranic v Kunduzu přijala více než 90 zraněných pacientů a více než 15 těl. Další lidé přijíždějí," prohlásil afghánský představitel organizace Lékaři bez hranic, který si rovněž nepřál být jmenován.

Představitel policie z řad vládnoucího hnutí Tálibán Dóst Muhammad Ubaidá uvedl, že při útoku bylo zabito či zraněno nejméně 100 lidí. Většina z nich podle něj zemřela. Pokud se bilance potvrdí, bude se jednat o nejkrvavější atentát od odchodu jednotek USA a NATO z Afghánistánu na konci srpna, napsala agentura AP.

Většina Afghánců se hlásí k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.

Od nástupu islamistického hnutí Tálibán k moci v polovině srpna byl Afghánistán svědkem několika útoků, včetně víkendového atentátu v kábulské mešitě. K některým z nich se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery