Zemětřesení v Turecku má téměř třicet obětí na životech | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Při zemětřesení v Turecku přišlo o život přes třicet lidí. Další zůstávají uvězněni pod troskami

ČTK

Zemětřesení, které v pátek večer postihlo východ Turecka, má už 31 obětí a dalších 1600 lidí při něm utrpělo zranění. Oznámila v neděli turecká vládní agentura pro řešení katastrofických událostí. Záchranné akce v místě neštěstí pokračují. 

Zemětřesení o síle 6,8 stupně postihlo v pátek večer především provincii Elazig a sousední provincii Malatya. Záchranáři dál pokračují v pátrání po přeživších v centru města Elazig. Od pátku se jim podařilo z trosek vyprostit 45 lidí.

Zcela zničeno je osm desítek budov a 645 domů je silně poškozeno. Otřesy byly cítit i v sousední Sýrii, Íránu a Libanonu, uvedla tamní média. Po nejsilnějších otřesech v pátek večer následovalo dalších asi 270 slabších otřesů, deset mělo sílu čtyři stupně a více.

Nejvíce obětí registrují zatím úřady provincie Elazig. Záchranné složky bojují s časem, v oblasti je totiž chladné počasí, v noci tam bylo až minus osm stupňů Celsia. Postiženým lidem přivezly stany, lůžka a přikrývky. K provizornímu ubytování byly využity školy, mešity, tělocvičny i studentské koleje.

Čtrnáct mrtvých a stovky zraněných: Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let

Turecko leží v seismicky aktivní oblasti. Tento týden postihla slabší zemětřesení také západní provincii Manisa (5,4 stupně) a metropoli Ankaru (4,5 stupně). Provincie Elazig zažila tragické zemětřesení v roce 2010, kdy otřesy o síle šest stupňů zabily 51 lidí.

Jedno z nejtragičtějších zemětřesení v novodobých dějinách Turecka postihlo tuto zemi v roce 1999, kdy na severozápadě země otřesy o síle 7,6 stupně zabily přes 17 tisíc lidí. Bez střechy nad hlavou se tehdy ocitlo půl milionu lidí.

Obrazy zkázy. Filipínská sopka zasypala popelem desítky kilometrů vzdálené okolí

Spálená Austrálie. Požáry zlikvidovaly téměř všechny unikátní ekosystémy na kontinentu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!