Zemětřesení v Turecku má téměř třicet obětí na životech | e15.cz

Při zemětřesení v Turecku přišlo o život přes třicet lidí. Další zůstávají uvězněni pod troskami

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zemětřesení, které v pátek večer postihlo východ Turecka, má už 31 obětí a dalších 1600 lidí při něm utrpělo zranění. Oznámila v neděli turecká vládní agentura pro řešení katastrofických událostí. Záchranné akce v místě neštěstí pokračují. 

Zemětřesení o síle 6,8 stupně postihlo v pátek večer především provincii Elazig a sousední provincii Malatya. Záchranáři dál pokračují v pátrání po přeživších v centru města Elazig. Od pátku se jim podařilo z trosek vyprostit 45 lidí.

Zcela zničeno je osm desítek budov a 645 domů je silně poškozeno. Otřesy byly cítit i v sousední Sýrii, Íránu a Libanonu, uvedla tamní média. Po nejsilnějších otřesech v pátek večer následovalo dalších asi 270 slabších otřesů, deset mělo sílu čtyři stupně a více.

Nejvíce obětí registrují zatím úřady provincie Elazig. Záchranné složky bojují s časem, v oblasti je totiž chladné počasí, v noci tam bylo až minus osm stupňů Celsia. Postiženým lidem přivezly stany, lůžka a přikrývky. K provizornímu ubytování byly využity školy, mešity, tělocvičny i studentské koleje.

Turecko leží v seismicky aktivní oblasti. Tento týden postihla slabší zemětřesení také západní provincii Manisa (5,4 stupně) a metropoli Ankaru (4,5 stupně). Provincie Elazig zažila tragické zemětřesení v roce 2010, kdy otřesy o síle šest stupňů zabily 51 lidí.

Jedno z nejtragičtějších zemětřesení v novodobých dějinách Turecka postihlo tuto zemi v roce 1999, kdy na severozápadě země otřesy o síle 7,6 stupně zabily přes 17 tisíc lidí. Bez střechy nad hlavou se tehdy ocitlo půl milionu lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video