Spálená Austrálie. Požáry zlikvidovaly unikátní ekosystémy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Spálená Austrálie. Požáry zlikvidovaly téměř všechny unikátní ekosystémy na kontinentu

vaj, ČTK

Australské úřady odhadují, že požáry zpustošily více než 80 procent jedinečných ekosystémů, v nichž se vyskytuje nejméně 49 ohrožených živočichů a rostlin. Podle agentury Reuters do ohrožených druhů spadají také pagekon phyllurus cateae a drobná žába paropucha Pughova, jejichž domovy z poloviny zničil požár. Prohlédněte si snímky zkázy, které pořídila agentura Reuters.

Podle vlády představují požáry v Austrálii ekologickou katastrofu. Odhaduje se, že kvůli nim zahynula nebo přišla o útočiště až miliarda zvířat (včetně dobytka a domácích mazlíčků), jejichž přirozené prostředí a potravu strávily plameny. V nebezpečí se ocitají i živočichové s větším rozšířením jako vzácný papoušek zemní, který obývá pobřežní buš, náchylnou ke vzplanutí.

Hrozbám budou čelit dokonce i zvířata, která požáry přežila. Patří sem například klokánek dlouhoprstý, tvor podobný myši, který se vyskytuje v pralesech jihovýchodní Austrálie. Upozorňuje na to specialista na ochranářskou ekologii Brendan Wintle. "Jsou teď velice ohrožení kvůli divokým liškám, kočkám a psům," uvedl Wintle. "Tito predátoři jsou velice zdatní v útočení na oblasti poničené požáry. Vědí, že živočichové v nich opustili svá útočiště."

Podívejte se na fotografie z Austrálie:

Požáry australské buše jsou běžné. Podle úřadů jsou však současné škody, přiživené delším suchem a rekordními vedry, bezprecedentní. Východní oblasti země jsou vyprahlé na troud.

Ostrovní světadíl je domovem jedněch z nejzajímavějších a nejzvláštnějších živočichů na světě, jako je ptakopysk podivný a koala medvídkovitý.

Vědci zjistili, že antabus zabíjí rakovinné buňky

Právě tyto tvory požáry zasáhly nejvíce. Podle agentury Reuters oheň strávil více než 30 procent eukalyptových lesů, které tvoří jak přirozené prostředí, tak potravu pro koalu.

Tohoto vačnatce v případě rychle se šířících lesních požárů znevýhodňuje těžká srst a sklon lézt při ohrožení do vyšších větví. Podle agentury Reuters oheň zasáhl více než 47 tisíc kilometrů čtverečních přirozeného prostředí koaly.

Zimní exotika zdražila, Čechy ale i tak láká stále víc
Obrazy zkázy. Filipínská sopka zasypala popelem desítky kilometrů vzdálené okolí

Autor: vaj, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!