Zemětřesení v Albánii: Čtyři mrtví a stovky zraněných | e15.cz

Čtrnáct mrtvých a stovky zraněných: Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejméně 14 mrtvých si vyžádalo zemětřesení, které v brzkých ranních hodinách zasáhlo Albánii. Velké škody podle agentury AP hlásí vesnice Thumanë a přístavní město Drač, kde s vyprošťovacími pracemi pomáhá armáda. České velvyslanectví v Tiraně sdělilo, že Češi v zemi i budova ambasády jsou v pořádku.

Místní média rovněž informují o několika zřícených bytových domech v blízkosti hlavního města Tirany. Podle Reuters bylo zemětřesení nejsilnější za desítky let.

„Kontaktovali jsme všechny české občany, kteří tu žijí dlouhodobě, jakož i ty, kteří se zaregistrovali v systému Drozd. Všichni jsou v pořádku,“ řekl v telefonátu velvyslanec Jaroslav Ludva. Připustil, že v zemi by mohli být i Češi, o kterých velvyslanectví neví, upozornil však, že zemětřesení udeřilo hlavně na pobřeží, kde už turisté nejsou, protože sezóna na plážích skončila. Ani Tirana, ani horské oblasti, kde by se případní návštěvníci mohli vyskytovat, přímo postiženy nebyly. V metropoli nicméně „postel a skříně skákaly po bytě a popadaly“ a „asi minutu se zdi chvěly“, vylíčil Ludva vlastní zážitek.

Český ministr vnitra Jan Hamáček na twitteru napsal, že Česko může Albáncům ihned pomoci. „Zemětřesení v Albánii vyžaduje okamžitou pomoc. Nabídli jsme speciální tým záchranářů Hasičského záchranného sboru, který je připraven okamžitě vyrazit,“ uvedl Hamáček.

Záchranáře podle agentury AP přislíbilo například také Řecko a Kosovo. Premiér Edi Rama za nabídky pomoci poděkoval sousedním zemím, Evropské unii a Spojeným státům. „Je to dramatický okamžik, ale měli bychom zachovat klid, stát jeden při druhém, abychom se s tímto šokem vypořádali,“ řekl.

Epicentrum otřesů o síle 6,4 stupně bylo deset kilometrů severně od města Shijak, asi třicet kilometrů od hlavního města Tirany, s ohniskem v hloubce 20 kilometrů, uvedla americká geologická služba USGS. Podle Reuters oblast poté postihlo několik silných následných otřesů. Chvění země bylo citelné nejen po celém albánském pobřeží, ale rovněž v jižní Itálii.

Když Albánii 21. září postihlo zemětřesení o síle 5,6 stupně a poničilo na 500 domů, albánské ministerstvo obrany uvedlo, že šlo o nejsilnější zemětřesení v zemi za posledních 30 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video