První kolo voleb ve Francii vyhrál Hollande před Sarkozym | E15.cz

První kolo voleb ve Francii vyhrál Hollande před Sarkozym

Francois Hollande
Francois Hollande
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První kolo prezidentských voleb ve Francii vyhrál socialistický kandidát François Hollande s 28,4 procenta hlasů. Ve druhém kole se utká s dosavadním prezidentem Nicolasem Sarkozym, kterého podpořilo 25,5 procenta hlasujících. Vyplývá to z odhadů výsledků, které na svých internetových stránkách zveřejnil deník le Monde.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zahájil bitvu o své znovuzvolení. Ekonomické problémy země a jeho pro Francouze často agresivní styl mohou způsobit, že se stane první hlavou státu za posledních více než 30 let, která svůj post neobhájí. Lidé ale nejsou příliš nadšení ani jeho rivalem, podle mnohých mdlým socialistou Françoisem Hollandem, který se označuje za „pana Obyčejného“. Přesto Hollande v prvním kole získal o 3 procenta víc hlasů.

Francouzské volby se nesou především ve znamení frustrace a radikalizace voličů. V předvečer hlasování se v Paříži pod transparentem „Nereprezuntují nás“ shromáždily stovky mladých. „Ani jediný z kandidátů pro mě není věrohodný. Politika je kontrolovaná financemi,“ řekl devatenáctiletý student agentuře Reuters. Nelibost s politiky ale není příznačná jen pro mládež. „Kampaň nebyla dostatečně seriozní. O důležitých tématech se nehovořilo. Místo toho se zaměřovali na dětinské argumenty a obviňovali se navzájem,“ rozhořčoval se před novináři pařížský živnostník Frederic Le Fevre.

Odborníci Sarkozymu neupírají určité úspěchy, které mohou mít v dlouhodobém horizontu příznivý dopad na veřejné finance, zdůrazňují hlavně význam důchodové reformy. „Kde by Francie byla, kdybychom neuskutečnili penzijní reformu? Byli bychom ve stejné situaci jako Španělsko,“ apeloval na poslední chvíli na voliče prezident. Jenže penzijní reforma je značně nepopulární a klíčovou starostí Francouzů v současnosti je řešení nezaměstnanosti, jejíž míra dosahuje k deseti procentům, což je nejvíce za dvanáct let. Vážná je hlavně situace mezi mladými.

Mnoho ze Sarkozyho rozčarovaných lidí nevěří tomu, že Hollande, slibující mimo jiné desetitisíce míst pro učitele a příslušníky nejnižší věkové kategorie, bude úspěšnější. Podotýkají, že nemá ani žádné ministerské zkušenosti, ani charisma. Značné množství nespokojených Francouzů bylo proto rozhodnuto hlasovat v prvním kole pro levicového radikála Jeana-Luca Mélenchona a teprve ve druhém podpořit Hollanda.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video