První republikán podpořil Clintonovou. Trump není schopný vést zemi, tvrdí | E15.cz

První republikán podpořil Clintonovou. Trump není schopný vést zemi, tvrdí

Donald Trump
Donald Trump
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vůbec první z republikánských zákonodárců nespokojených s nominací Donalda Trumpa dnes veřejně oznámil, že dá v listopadových volbách hlas jeho demokratické konkurentce Hillary Clintonové. Člen Sněmovny reprezentantů Richard Hanna uvedl, že Trump není schopen vést Spojené státy.

„Podle mě nestačí prostě odsoudit jeho výroky. On není způsobilý, aby sloužil zájmům naší strany a nedokáže vést tuto zemi,“ uvedl newyorský kongresman Hanna na zpravodajském webu Syracuse.com. Jako první z republikánských zákonodárců aktivně podpořil Clintonovou, což podle médií může usnadnit podobný krok dalším Trumpovým odpůrcům, kteří se dosud zdráhali veřejně deklarovat podporu člence konkurenční strany.

Trump již mnohokrát vzbudil odmítavé reakce u svých spolustraníků drsnými komentáři na adresu imigrantů, muslimů či žen. Dosud poslední výrok, kterým o víkendu urazil matku amerického muslimského vojáka padlého v Iráku, vyvolal mezi republikány nebývale silnou vlnu hněvu. Odsoudila jej řada Trumpových bývalých soků z primárek, dále šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan či vlivný senátor John McCain.

Dnes se od jeho slov distancoval i jeho blízký spojenec, guvernér New Jersey Chris Christie, který podle webu Politico.com označil výrok za nevhodný. „Jsem otec a nedovedu si vůbec představit bolest ze ztráty dítěte za jakýchkoli okolností,“ řekl Trumpův spolupracovník z kampaně na adresu matky zesnulého vojáka.

Obama dnes na tiskové konferenci Trumpova slova kritizoval a v nebývale ostrém komentáři prohlásil, že je „žalostně nekvalifikován“ pro funkci prezidenta. „Musí nastat chvíle, kdy prostě řeknete dost,“ vzkázal Obama republikánům, kteří se již mnohokrát od slov svého kandidáta distancovali, ale nadále jej podporují.

Trump: Clintonová není způsobila pro žádný úřad

Trumpova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Hillary Clintonová dokázala, že je nezpůsobilá zastávat jakýkoli vládní úřad,“ uvedl na adresu bývalé ministryně zahraničí a senátorky.

Svou podporu Clintonové dala v pondělí najevo hlavní poradkyně neúspěšného prezidentského uchazeče Jeba Bushe Sally Bradshawová, která se kvůli Trumpově kandidatuře rozhodla opustit stranu. Její šéf rovněž nebude Trumpa volit, Clintonovou však veřejně nepodpořil. Stejně je na tom další bývalý Trumpův soupeř John Kasich či kandidát z minulých voleb Mitt Romney.

Clintonová má mírný náskok

Clintonová má v průzkumech před Trumpem mírný náskok, magnát by však podle analytiků ve volbách mohl zvítězit, pokud by získal převahu ve státech, kde jsou sympatie voličů dosud vyrovnané.

Bývalá ministryně zahraničí se kvůli nespokojenosti části republikánů s Trumpem snaží lovit i umírněné republikánské voliče. Na demokratický sjezd si proto pozvala několik republikánských či nezávislých pravicových mluvčích včetně bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video