Putin chce nalákat Prochorova do vlády

Před volbami Michail Prochorov řečnil na protivládních demonstracích, nyní má šanci se na vládě podílet

Před volbami Michail Prochorov řečnil na protivládních demonstracích, nyní má šanci se na vládě podílet Zdroj: profimedia.cz

pap
Byznysmen Michail Prochorov by se měl angažovat ve vládě, prohlásil vítěz ruských prezidentských voleb Vladimir Putin. Miliardář, jenž rovněž kandidoval, ale v pondělí řekl, že o podobnou spolupráci nemá zájem.

„Michail Dmitrijevič (Prochorov) je seriózní člověk, dobrý byznysmen, a v zásadě by byl ve vládě žádaný, pokud by sám chtěl,“ citovala Putina média. Třetí nejbohatší Rus překvapil volebním úspěchem. Skončil třetí s osmiprocentním ziskem. Dobře si vedl v Moskvě, hlasovalo tam pro něj dvacet procent voličů.

Po ohlášení výsledků řekl, že neplánuje spolupracovat s novou vládou. Chce se prý soustředit na vytvoření vlastní strany. Založit by ji mohl už koncem měsíce. „Nemám zájem pracovat ve státním orgánu současného politického systému, kde je kabinet dceřinou firmou Kremlu,“ prohlásil podnikatel.

Není přesto vyloučeno, že Prochorov, považovanými některými představiteli opozice za Putinovu figurku nastrčenou do voleb, ještě názor změní. „Mohl bych o tom teoreticky uvažovat,“ odpověděl před časem na dotaz, zda by se chtěl stát Putinovým premiérem. Jako podmínku však uvedl změnu politického kurzu.

Jak hlasovali Rusové v ČeskuJak hlasovali Rusové v Česku | Zdroj: E15