Putin kritizoval Washington, pak pochválil Trumpa. Do voleb půjde jako nezávislý | E15.cz

Putin kritizoval Washington, pak pochválil Trumpa. Do voleb půjde jako nezávislý

ČTK, fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rusko výdaji na obranu "nezničí státní rozpočet" a nezapojí se do zbrojních závodů. Na tiskové konferenci v Moskvě to dnes prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Ozbrojeným silám bude podle něj Moskva nicméně věnovat "náležitou pozornost". Vyjádřil se také ke své kandidatuře, prezidentu Trumpovi i dopingovém skandálu ruských sportovců. 

Ruský vojenský rozpočet bude příští rok činit zhruba 2,8 bilionu rublů (jeden bilion korun), což je 2,8 procenta hrubého domácího produktu, oznámil Putin. Připomněl přitom, že Spojené státy hodlají do armády příští rok investovat 700 miliard dolarů (15,3 bilionu korun, přibližně 3,7 procenta HDP).

Ruský prezident obvinil Washington z porušování dohod o kontrole zbrojení. Americké protiraketové systémy rozmístěné v Rumunsku je podle něj možné snadno změnit na systémy útočné. USA tím de facto porušují dohodu o omezení stavu raket středního doletu, z jejíhož porušování Američané naopak viní Rusko. Moskva jednostraně odzbrojovací smlouvy nevypoví, řekl ruský prezident.

Putin také sdělil, že nepůjde příští rok v březnu do prezidentských voleb jako kandidát vládní strany Jednotné Rusko, ale bude kandidovat jako nezávislý. Počítá nicméně s širokou podporou občanů i politických stran.

Ve volbách je Putin favoritem, podle průzkumů ho podporuje kolem 80 procent Rusů. Prezident v úvodu tiskovky obsáhle hovořil o úspěších svého vládnutí, a potvrdil tak předpovědi komentátorů, že dnes de facto zahájí volební kampaň.

Putin prohlásil, že ruská opozice nenabízí konkurenceschopný politický program, který by občany zaujal. Upozornil přitom, že politické prostředí musí být konkurenční, "vyvářený politický systém" se podle něj bez politické soutěže neobejde.

Na tiskové konferenci v Moskvě také pochválil prezidenta USA Donalda Trumpa za "významné úspěchy", kterých podle něj v prvním roce svého vládnutí dosáhl. Investoři mají důvěru v americkou ekonomiku, to je objektivní faktor, zdůraznil ruský vůdce.

Skandál kolem údajného ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA je podle Putina vykonstruovaný. Obvinění si vymysleli lidé, kteří stojí v opozici vůči Trumpovi. Aféra Spojeným státům škodí, řekl šéf Kremlu a vyšetřování označil za "špionománii" a "blábolení".

Rusko a USA mohou podle Putina spolupracovat v mnoha oblastech: v boji proti terorismu, při řešení ekologických problémů, v boji proti šíření zbraní hromadného ničení či při řešení severokorejského problému. Ruský prezident vyjádřil naději, že vzájemné vztahy se budou normalizovat, přestože Trump je ve své snaze zlepšit s Ruskem styky "omezen".

Putin hájil produkci ruských propagandistických médií, která byla nedávno v USA vystavena administrativnímu postihu zařazením mezi "zahraniční agenty". Podíl těchto sdělovacích prostředků na celkovém objemu informací v USA je mizivý a jejich postih porušuje zásadu svobodného šíření informací, řekl prezident.

Ruský dopingový skandál byl politicky načasovaný, řekl Putin

Načasování dopingového skandálu kolem ruského sportu se řídilo termíny v politickém kalendáři. Prohlásil to dnes v Moskvě prezident Vladimir Putin. Přidal se tak k názoru ruských médií, že skandál má ovlivnit tamní politickou scénu před březnovými prezidentskými volbami.

Putin přiznal, že vinu na aféře nese částečně samo Rusko, protože reálné případy dopingu byly skutečně odhaleny. Doufá, že Rusko bude s mezinárodními antidopingovými orgány a Mezinárodním olympijským výborem udržovat konstruktivní vztahy a bude s nimi "klidně" spolupracovat. "Budeme ale hájit ruské sportovce, a to i před občanskými soudy," upozornil kremelský šéf.

Výkonný výbor MOV minulý týden vyloučil Rusko z únorových olympijských her v Pchjongčchangu. Pod neutrální vlajkou a s označením "olympijský sportovec z Ruska" budou moci v Koreji startovat pouze prokazatelně "čistí" ruští sportovci. MOV vycházel ze závěrů dvou komisí, které prověřovaly podezření ze státem řízeného dopingu v Rusku a případy podvodů při olympijských hrách 2014 v Soči.

Autor: ČTK, fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video