Aktualizováno
Putin v KLDR podepsal dohodu s Kimem, pomůžou si obchodně i vojensky

Kim Čong-un a Vladimir Putin

Kim Čong-un a Vladimir Putin Zdroj: ČTK / AP / Sputnik

Dohodu o komplexním strategickém partnerství dnes na summitu v severokorejské metropoli Pchjongjangu podepsali ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Putin podle ní poté uvedl, že dohoda předpokládá vzájemnou pomoc obou států v případě agrese proti některému z nich.

Rusko na základě dohody nevylučuje vojensko-technologickou spolupráci s KLDR, řekl dále ruský prezident. Podle Kima má nicméně dohoda obranný a mírový charakter. „Nepochybně urychlí vytvoření nového multipolárního světa,“ podotkl Kim.

Šéf Kremlu uvedl, že dnešní jednání se z velké části soustředila na bezpečnostní a mezinárodní otázky. Již před začátkem rozhovoru Putin ocenil Severní Koreu za její podporu Ruska ve válce proti Ukrajině, která je podle šéfa Kremlu také „bojem proti imperialistické hegemonistické politice Spojených států a jejich satelitů“.

Jednání mezi Putinem a Kimem trvalo asi dvě hodiny. Hodinu a půl spolu hovořili za účasti delegací, další půlhodinu pak hovořili mezi čtyřma očima, uvedla agentura Interfax.

Putinův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov podle TASS řekl, že nová dohoda nahradí předchozí smlouvy z let 1961, 2000 a 2001. Potřeba nové smlouvy je podle Ušakova dána vývojem geopolitické situace ve světě a v regionu a také změnami, ke kterým v poslední době došlo v bilaterálních vztazích mezi Ruskou federací a KLDR.

Šéf Kremlu přijel na první návštěvu KLDR za posledních 24 let se slibem, že s izolovanou komunistickou zemí prohloubí obchodní a bezpečnostní vazby a podpoří ji v jejím odporu proti Spojeným státům.

Washington a jeho spojenci mají podle agentury Reuters obavy, že Rusko by Severní Koreji mohlo pomoci s jejími raketovými a jadernými programy, které má zakázané na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Moskva je přitom stálým členem rady s právem veta. Podle amerických a jihokorejských činitelů Severní Korea dodává Rusku balistické rakety a dělostřelecké granáty, které ruská armáda využívá ve válce na Ukrajině. Moskva a Pchjongjang to popírají.

Ruský prezident a severokorejský diktátor si při schůzce také vyměnili dárky. Putin podle agentury Reuters daroval Kimovi již druhý luxusní vůz Aurus ruské výroby a také dýku a čajovou soupravu. Od Kima pak dostal převážně umělecká díla, která ho zobrazují.